TÜRK ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜ LAFTA KALDI!

Gaziantep´te 1 yıl önce kurulacağı duyurulan Türk Arkeoloji Enstitüsü ile ilgili hiçbir ilerleme yok.

Radikal gazetesinden Ömer Erbil, bir yıl önce kurulacağı duyurulan Türk Arkeoloji Enstitüsü hakkında ’Rüyaydı, gerçek oldu’ başlıklı haberini yayımlamıştı. Gazetecinin yeni haberinde ise, konuyla ilgili henüz hiçbir ilerleme kaydedilmediği ve rüya değil büyük bir serap görmüş olduğumuzu yazıyor.

 

Ömer Erbil'in haberi:

Başta Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Işın Yalçınkaya, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ve Zeugma Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay gibi hemen herkes oradaydı. Hepimiz çok heyecanlıydık. Yıllardır kurulması gündemde olan ama bir türlü başarılamayan Türk Arkeoloji Enstitüsü kuruluyordu. AB’den de 10 milyon Euro kaynak bulunmuştu.

 

O gün toplantı sonrasında akla gelen ilk sorunlardan biri enstitünün bir belediye bünyesinde oluşmasıydı. Bu ülke bütününe yönelik değil, belki bölgesel nitelikte olabilirdi. Ancak bu sorun Fatma Şahin’e sorulduğunda verdiği cevap hepimizi umutlandırdı. Şahin, açık açık kendisinin arkeolojiden anlamadığını ve bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yapacaklarını, kendisinin sadece bu işe ön ayak olduğunu söyledi. Doğrusu da buydu. Çünkü Türkiye’de kazı yapma yetkisi, denetleme ve izin verme yetkileri yasa ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmişti. Bunun belediye bünyesinde bir enstitü olmasına ne imkan ne de yasa vardı. Belki enstitü ile ilgili yeni bir yasa çıkarılabilirdi. Buranın bir bilim yuvası olması için üniversiteler ile işbirliği yapılabilirdi. Ama bu konuda bir arpa boyu yol alınmadı.

 

Toplantı sonucunda 3 ay içinde tüm kazı başkanlarının da katılacağı bir arama konferansı düzenlenmesine karar verildi. Arama konferansında enstitünün yönetim biçiminden, yönetmeliklerine ve çalışma yöntemine kadar tüm ayrıntılar belirlenecek, Alman, Amerikan, Avusturya arkeoloji enstitüleri gezilecek ve fikir alış verişinde bulunulacaktı.  Tam bir yıl geçti. Arkeoloji Enstitüsü’nden hiç haber yok. Gaziantep Belediyesi kuru bir bina tahsisinde bulundu. Gazi Kültür Merkezi adıyla hizmet veren tarihi Kendirli Kilisesi Enstitü binası olarak ayrıldı. Ancak arama konferansları yapılmadığı gibi enstitü ile ilgili hem kamuoyuna hem bilim insanlarına bir açıklamada da bulunulmadı. Seçimlere 3 ay kala yapılan bu gövde gösterisi bir seçim vaadi nitelendirilmelerine neden oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye yetkilileri enstitü ile ilgili topu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na attı. Bakanlığın bu işi savsakladığından yakındı. Bakanlık kaynakları ise kendilerine enstitü ile ilgili bilgi verilmediğini belirtiyor. Onlarda o günkü gövde gösterisi toplantıdaki bilgilerden başka yeni bir gelişmeden habersiz olduklarını söylüyorlar. Mevcut hali hazırdaki yasalarla enstitünün kurulabilmesine imkân olmadığından dem vuruluyor.

 

Gerçekten de bu bir seçim yatırımı mıydı? Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (ismini şimdilik gizli tutuyorum) AK Parti’den aday olmak isteyen bir bakanlık personelinin dolduruşuna ve kendi reklamını yapma amacına kurban mı gitti? Skandal boyutta kulağıma gelen kulis bilgiler var. Lakin bu bilgileri önümüzdeki günlere bırakıyorum. Bakalım Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama gelecek mi?

 

HABER: ÖMER ERBİL

radikal.com.tr