TÜRKİYE’NİN TURİZM LİSTELERİNDE SIRAYA GİREMEMESİ BU ALANDA YAŞANAN KAYIPLARI VE EKSİKLİKLERİ GÖSTERİYOR

Ünlü seyahat sitesi TripAdvisor geçtiğimiz günlerde 2017 yılının en popüler turistik noktalarını ve müzelerini seçti.

En popüler turistik noktalar listesinin ilk sırasında Angkor Vat Tapınak Şehri (Kamboçya’da) yer alırken, ikinci sırada Şeyh Zayed Camii (Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de), üçüncü sırada ise Kurtuba Camii (İspanya’da) yer aldı. Bunların dışında Atina’daki Akropolis’ten, Peru’daki Machu Pichu İnka Antik Kentine kadar dünya üzerindeki birçok yer de listeye girdi.

 

En popüler müzeler listesinin başını ise New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi çekiyor. İkinci sırada Chicago Sanat Enstitüsü yer alırken, üçüncü en popüler müze Rusya’daki Hermitage Müzesi oldu. British Museum ve Louvre Müzesi gibi diğer ünlü müzeler de listenin çeşitli sıralarında yer aldı.

 

Ne yazık ki her iki listede Türkiye’den hiçbir antik kentin, doğal güzellik alanlarının ve müzelerin yer almaması ve bunun ülke basınında çok da dillendirilmemesi üzüntü verici olmakla birlikte bu alandaki eksiklikleri ve kayıpları gösteriyor.

 

 

Turizm Alanında Önlemler Alınmazsa Bu Kötü Gidişat Gelecek Yılları da Etkileyebilir

 

TripAdvisor gibi şirketlerin dünya genelindeki kullanıcıları tarafından oylanan listelere Türkiye’den hiçbir yerin girememesi farklı nedenler altında değerlendirilebilir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde 16 kültürel/doğal varlığına ve 2016 yılı sonu itibariyle 103.571 taşınamaz kültür varlığına sahip olmasına rağmen Türkiye’nin bu gibi listelere girememesi yetkililer tarafından dikkate alınmalı.

 

Özellikle 2015 yılında 41.617.530 ziyaretçi sayısına sahip olan Türkiye, 2016 yılında resmen turizm krizi yaşadı ve yaklaşık 10 milyona yakın turist (toplam 31.365.330) kaybetti. 2017 yılının ilk çeyreğinde ise, önceki yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık 222.792 turist kaybı yaşadı. Alanında uzman kişilere göre bunun en baştaki sebeplerinden biri bölgesel istikrarsızlıklar ve artan terör olayları. İkinci bir sebep ise, turizm alanında başarılı bir proje gerçekleştirememe ve hali hazırdaki turizm yaptırımları. Bu noktada kültür varlıklarının yeterli tanıtımının yapılamaması da büyük bir etken olarak gösterilebilir. Özellikle önemli arkeolojik keşifler arasında gösterilen Göbekli Tepe’nin yakın bir tarihte devletin resmi televizyon kanalında putların yıkıldığı yer olarak anlatılması ve işaret edilmesi belki de bunun en somut örneği.

 

Bu bağlamda hemen gerekli önlemlerin alınıp, Türkiye’nin turizm alanında hak ettiği yerlere gelmesi için yeni projelerin yapılması gerekiyor. Önlemler alınmazsa kötü gidişatın gelecek yılları da etkileyeceği öngörülüyor.

 

TripAdvisor ‘Traveller Choice’ Ödülleri

 

TripAdvisor tarafından 2002'de verilmeye başlanan bu ödüller her yıl, tüm dünyadaki gezginlerden gelen milyonlarca yorum ve görüşler doğrultusunda verilir. Kısaca TripAdvisor’un tüm dünyadaki milyonlarca kullanıcısı tarafından her yıl Travellers Choice adı altında çeşitli alanlarda (müze-otel-gezilecek yerler-turistik merkezi noktalar vs.) listeler oylanır ve farklı alanların en iyileri seçilir.

 

Ekler:

 

Turizm İstatistikleri İçin: http://www.tuik.gov.tr

 

Aktüel Arkeoloji Dergisi