ÜÇ TAŞ OYUNUNUN 2 BİN 300 YIL ÖNCEKİ İZLERİ

Assos antik kentinde yapılan kazılarda bu yıl, kente giriş yapmak için bekleyen kişilerin zamanlarını üç taş oynayarak değerlendirdiği saptandı.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos antik kentindeki kazıların başkanlığını yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Arslan, kentin farklı alanlarında yürütülen çalışmalardan en önemlisinin kentin batısındaki kapı olduğunu söyleyerek, her iki tarafı da kuleli olan kapının bulunduğu bölgede sürdürülen kazılarda, iki kulenin önündeki meydanın düzgün kesilmiş taş bloklarla döşendiği ve kulelerin yanında, gelen kişilerin beklemesi için yapılmış bankların varlığı belirlendi.

 

Genel bir uygulama olarak, hava karardıktan sonra şehre giriş kapılarının kapatıldığını ve şehre girmek için güneşin doğmasını bekleyen kişilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri oyunlara başvurduklarını belirten Prof. Dr. Nurettin Arslan: "Yürüyüş yolundaki taşlara yel değirmeni şeklinde üç taş oyunu oynanması için şekiller kazınmış. Bu da en azından 2 bin 300 yıl önce buraya gelen kişilerin boş zamanlarını değerlendirmek için bu tür oyunları oynadıklarını gösteriyor. Benzer oyunların oynandığını Roma dünyasında görüyoruz." diye konuştu.

 

Üç taş oyunu, iki kişiyle oynanan ve her oyuncuda üçer taşın bulunduğu bir oyundur. Oyuna başlarken oyunculardan biri, taşını kesişim noktasına koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Oyundaki amaç; her oyuncunun kendi taşlarını kesişme noktalarına yerleştirerek yatay, dikey ya da çapraz yönde sıra oluşturmasıdır. Elindeki üç taşla üçlü bir sıra oluşturan oyuncu, oyunu kazanır.

 

Haber: Mehmet BAYER