UNESCO’DAN IŞİD’E SERT KINAMA

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova, IŞİD’in Suriye’deki Palmira antik kentinde yaptığı yıkıma sert bir dille tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova, IŞİD’in Suriye’deki Palmira antik kentinde yaptığı yıkıma sert bir dille tepki gösterdi.

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında Palmira’yı ele geçirmesinin ardından antik kentte bulunan eşsiz tarihi eserin bir çoğunu yok eden IŞİD, geçtiğimiz hafta başında antik kentteki Zafer Takı’nı havaya uçurmuştu. UNESCO Genel Direktörü Bokova yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü IŞİD’in tarihten ve kültürden korktuğunu belirterek “Çünkü tarihi bilmek onların suçunu örtbas etmek için öne sürdükleri gerekçeleri geçersiz kılarken, cehaletlerini ve nefret dillerini ortaya çıkarıyor. Radikallerin korktuğu çok kültürlülük, kültürler arası diyalog ve farklı kökenlerden gelen insanların bölgedeki buluşması bu tarihi kentteki kültürel mirasta kendine hayat buluyor” ifadesini kullandı.

 

İşlediği tüm bu suçlara rağmen IŞİD’in tarihi izleri ve Suriye halkının kimliğini silmeyi başaramayacağını vurgulayan Bokova, Suriye’nin kültürel mirasının öneminin müzelerde, okullarda ve medyada daha çok paylaşılması gerektiğini belirtti. Bokova, Palmira’nın tarihinin gelecek nesillere aktarılması konusunda akademisyenlere, gazetecilere, derneklere, kültür alanında çalışanlara ve halka çağrıda bulundu.

 

Terör örgütünün işlediği bu savaş suçlarının cezasız kalmamasını isteyen Bokova, bu suçları işleyenlerin Uluslararası Savaş Mahkemesinde yargılanması gerektiğini belirtti.

 

Palmira’da bulunan ve IŞİD tarafından havaya uçurulan Zafer Takı, MS 193-211 yılları arasında, Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından yaptırılmıştı. Geometrik ve bitkisel motiflerle bezeli bu eser, kentin en önemli simgelerinden biri olmakla beraber, devasa sütunlu cadde ile, yine bu yıl IŞİD tarafından yıkılan Bel Tapınağı’nın kesiştiği noktada yer alması açısından sivil mimari ve kentsel planlama alanlarında da bir başyapıt olma özelliğini taşıyordu. 

 

Kaynak: http://whc.unesco.org/en/news/1351