UNESCO´YA YENİ YÜZÜYLE HAZIRLANAN GÖBEKLİ TEPE 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

Dünyanın en eski tapınak kalıntıları olarak kabul edilen Göbeklitepe ören yeri, UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine yeni çatı korumasıyla girmeye hazırlanıyor.

Kazı çalışmaları 54 yıldır sürüyor

 

Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafede, Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmaları, 54 yıldır sürüyor.

 

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından "Dünyanın en eski tapınak merkezi" olarak kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin gelecek yılın başında asıl listeye girmesi bekleniyor.

 

UNESCO adaylığı için son çalışmalar yapılıyor

 

UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe'nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışmaları tamamlanmaya çalışılıyor.

 

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, yaptığı açıklamada, "15 Temmuz itibarıyla üst çatı projeleri tamamlanacak ve alan ziyaretçilere açılacak. Yapılan çalışmalar tamamıyla Göbeklitepe'nin koruma ve kullanma çalışma dengesi gözetilerek yürütülmektedir." dedi.

 

Göbeklitepe Kazı Alanı Başkanı Celal Uludağ da "Şu ana kadar bölgede 7 tapınak ortaya çıkarıldı. Birçok tapınak daha gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor." bilgisini verdi.

 

http://www.cnnturk.com