X_RAY ANALİZLERİ PERULU MUMYANIN GEÇMİŞİ HAKKINDAKİ GİZEMLERİ AÇIĞA ÇIKARIYOR

Driscoll Çocuk Hastanesindeki doktorlar, Peru’da bulunan bir mumyanın sargıları altındaki bazı gizemleri açığa çıkartmayı umuyor. Bu arkeolojik araştırma beklendiği gibi mala, kürek gibi aletlerle değil, röntgen ışınları ile yapıldı.

Mumya, geçtiğimiz 60 yıl boyunca Corpus Christi Doğa Tarihi ve Bilimi Müzesindeydi. Ancak şimdilerde müze yetkilileri mumyayı Peru’ya geri göndermek istiyorlar. Bu sebeple mumya hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar ve röntgen sonuçları bu konuda oldukça faydalı olabilir.

 

Müze mumyanın geçmişi hakkında birçok bilgiyi eski kayıtlardan elde etti. Mumyalanmış bedenin Peru’daki İnka İmparatorluğu döneminde yaşamış olduğuna inanıyorlar. Yaklaşık 2.000 yıl önce yaşamış olan bedenin bir kız çocuğuna ait olduğu ve yaşadığı dönemde 6-8 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor.

 

Bugünlerde müze ve hastane mumya içinde gizli olan sırları açığa çıkarmak için bir araya geldi.

 

Beckwith, “Mumyanın boyutundan dolayı ilk başta bebek olduğunu düşünsem de röntgen görüntüleri bacaklarının sıkışık halde olduğunu gösterdi. O yüzden mumya bir bebek değil bir kız çocuğudur.” dedi.

 

Röntgen görüntüleri mumyanın cinsiyetini, yaşını ve ölüm nedeni belirlemede faydalı olabilir.

 

Corpus Christi Bilim ve Tarih Müzesi koleksiyonları müdürü Jillian Becquet, mumyanın hangi kültürel gruba dahil olduğu ile ilgili antropologlara yardımcı olabilecek bilgileri aradıklarını ifade etti.

 

Mumyanın nereden geldiği veya Peru’dan yasal olarak çıkarılıp çıkarılmadığı sorusunun yanı sıra mumyanın eski yaşamı hakkında da çok az şey biliniyor.

 

Kayıtlar mumyanın 1957’de Corpus Doğa Tarihi Müzesine gelmeden önce New York’ta bulunan Doğa Tarihi Müzesinde sergilendiğini gösteriyor. Mumya müzenin ilk eserlerinden biridir. 1980 yılında sergileme alanındaki vitrinden çıkarılan mumya o tarihten itibaren müzenin deposunda beklemekteydi.

 

Mumyanın ait olduğu yere gönderilmesi için ayrıca Peru Büyükelçiliği ile birlikte bir çalışma yürütüyorlar.

 

Becquet, “Belli bir amaç için mumyalanmış bedeni birileri özenle gömdü ve bir grup her ne olursa olsun bu bedene saygısızlık etti. Bu durumu düzeltmek istiyoruz.” dedi.

 

Perulu antropologlar buradan saptanan bulguları doğrulamak için çalışmalar yapacaklar. Mumyanın ülkesine geri dönüp dönmeyeceğine ise Peru Hükümeti karar verecek. 

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr