YAKTO MOZAİĞİ’NDEKİ SİKKELER KAYIP MI?

Hatay Arkeoloji Müzesi, geçtiğimiz yıl yaşanan bir restorasyon kriziyle gündeme gelmişti. Mehmet Daşkapan isimli mozaik ustasının iddiası üzerine akılları karıştıran başka bir sorun ise, Yakto Mozaiği’nde, orijinalinde bulunduğu öne sürülen sikkelerdi.

Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesi olan Hatay Müzesi, 2014 yılının aralık ayında ziyarete açılmıştı. Müze açıldıktan sonra ise, burada bulunan mozaiklerin restorasyon krizi gündeme oturmuştu. Mozaik ustası Mehmet Daşkapan’ın iddiası üzerine, mozaiklerin eski hâlleriyle restorasyon sonrasındaki hâlleri arasında çok ciddi farklar olduğu konusu tartışılmıştı. Basında yoğun olarak yer alan bu haberler üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, müzedeki eserler incelenmiş ve mozaiklerde herhangi bir tahribatın gözlemlenmediğini açıklanmıştı. Haberle ilgili fotoğrafların ise, restorasyonun başında çekilmiş fotoğraflar olduğu iddia edilmişti.

Mehmet Daşkapan’ın, Antakya Gazetesi’nden Tamer Yazar’a yaptığı açıklamada, eski müzede daha önce, eserlerin bir salondan başka salona nakilleri sırasında da bazı hatalar yaşandığını belirtmişti. Daşkapan tarafından, MS 5. yüzyıla tarihlenen Yakto Mozaiği’nin de, bu hatalı taşımadan nasibini aldığı ifade edilmişti. Buna göre, yüzlerce yıllık mozaikteki sikkeler artık yerinde değildi. Yakto Mozaiği’nin orijinalinde bulunduğu iddia edilen ve fotoğraflarla desteklenen bu sikkelerin, kayıp olup olmadığı merak ediliyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi’nin resmi internet sitesinde, mozaikle ilgili envanter bilgisinde şu bilgiler yer alıyor: “Üç bölümden meydana gelen Yakto Mozaiği'nin ortasında MEGALOPSYKHIA (Büyük Ruh) figürü, çevresinde ise avcılar yer almaktadır. Mozaiğin dış bordüründe ise Antakya'nın günlük hayatı ve mimari yapısı tasvir edilmektedir.”  Büyük Ruh’un seyircilere fırlattığı sikkelerin nerede olduğu sorusu ise kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Fotoğraf:http://www.antakyagazetesi.com/H16272-sikkeler-de-yok-.html