YAMYAMLIK NEANDERTALLERİN YOK OLMASINDAKİ ETKENLERDEN BİRİ OLABİLİR

Yeni bir teoriye göre yamyamlık, Neandertallerin yok olmasına neden olmuş olabilir.

Neandertaller Avrasya’da ilk kez 250 bin ile 200 bin yıl önce ortaya çıkmıştı. 40 bin yıl önce ise çeşitli nedenlerden dolayı soyları tükendi. Soylarının tükenmesindeki ana faktörlerden biri modern insanların Afrika’dan gelişi ve değişen çevreydi. Bununla birlikte, birkaç diğer unsur da Neandertallerin yok olmasında rol oynuyor olabilirdi. Örneğin yamyamlık!

 

Şimdilerde biyoloji profesörü Bill Schutt tarafından yayınlanan yeni bir kitapta yamyamlığın, soyu tükenmiş akrabalarımızın gerilemesindeki olası rolü vurgulanıyor. Onun yeni kitabındaki bir bölüm, kanıtların gittikçe Neandertallerin yamyam olabileceğini gösterdiğini yazıyor. Ayrıca bu durumun sayılarına ne gibi bir etki yapmış olabiliceği belirtiliyor.

 

Kitabın yazarı Schutt’ın da belirttiği üzere bilim dünyasında Homo atecessoru’un (Neandertallerin sözde ataları?) yamyam olduğu düşünülüyor. Kalıntılar, Homo antecessor’un kemiklerinde hayvan kemiklerinde bulunan kesikler ile aynı olan ve bunların muhtemelen yiyecek olarak kullanıldıklarını gösteren çeşitli kesik izleri olduğunu gösteriyor. Schutt’a göre Homo antecessorler, türünün diğerlerini yiyecek olarak görmüş olabilir. Diğer bir deyişle insan eti yemiş ve onu beğenmiş olabilirler! Çünkü bu onlar için kolayca elde edilebilir bir şeydi.

 

Benzer kanıtlar, Neandertaller için de bulundu. Fransa’daki Moula-Guercy mağarası, yamyamlığa ilişkin “mükemmel” derecede adli tıp kanıtları sağladı. Schutt, Neandertallerin gerçekten yamyamlık davranışlarında bulunduğunu söyledi. Schutt, sonuçta milyonlarca insan hakkında konuşulmadığını, dolayısıyla yiyecek bulmanın yaygın bir yolu olduğuna inanmadığını belirtti. Ona göre, çatışmalar olduğunda onlar muhtemelen ölülerini ya da öldürdükleri kişileri tükettiler. Schutt ayrıca Neandertal beyinlerinin bir tür bulaşıcı süngerimsi beyin hastalıkları ile enfekte olmasının, bu hastalığın yayılmasına ve nüfusun hızla düşmesine neden olma olasılığını da araştırıyor.

 

Bu noktada, “Kuru” (bir tür bulaşıcı süngerimsi beyin hastalıkları) yamyamlık yoluyla yayılmış bir hastalık olarak tanımlandı. Spesifik olarak bu hastalık, Papua Yeni Gine’nin Fore insanlarında bulundu ve beyin dokusu tüketimiyle bağlantılı olduğu tespit edildi. Bu durum antropolog Simon Underdown’un Kuru’ya benzer bir hastalığın Neandertal nüfusu üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğine bakan matematiksel bir model oluşturmasına yol açtı. Bu model üzerinden hastalıkların, enfeksiyon kapmış kişilerin kan ve dokusu ile kirlenmiş taş aletlerin kullanılmasıyla yayılmış olabileceğini ortaya çıkardı. Schutt’a göre bunlar kanıtlamayan birer hipotez olsa da, yamyamlık ile soylarının tükenmesi arasındaki bağlantıyı inkar edemez.

 

http://www.ibtimes.co.uk