YAŞAM VE ÖLÜM POMPEİİ VE HERCULANEUM

SERGİ: British Museum 28 Mart - 29 Eylül 2013

 

2013 ilkbaharında British Museum, Roma kentleri Pompeii ve Herculaneum'a odaklı önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Goldman Sachs sponsorluğunda, ayrıca Napoli ve Pompeii Arkeoloji Denetleme İdaresi (Archaeological Superintendency of Naples and Pompeii) ile işbirliği içerisinde 250 büyüleyici eseri bir araya getiren ve ziyaretçilere sunan bu önemli sergi, British Museum'da bir ilk ve Londra'da son kırk yılda düzenlenen sergiler arasında en büyüğü. Serginin asıl amacı ise bu talihsiz şehirlerde yaşayan Roma insanının yaşantısına bir göz atmak.  

Güney İtalya'da Napoli Körfezi'nde yer alan bu iki şehir, Pompeii ve Herculaneum, MS 79 yılında içinde Vesuvius Dağı'nın feci volkanik patlaması sonucu sadece 24 saat içinde lavlar ve küllerle yok olmuştur. Bu olay, bu kentlerdeki yaşamı sonlandırmış aynı zamanda da 1700 yıl sonra arkeologlar tarafından yeniden keşfedilene kadar bu kentleri korumuştur.

Farklı yerlerde oldukları için, Pompeii ve Herculaneum'un üstü farklı biçimlerde örtülmüştür, bu da kentlerdeki materyallerin korunmasını etkilemiştir. Herculaneum deniz kenarında yer alan ufak bir kasabadır, Pompeii ise bölgenin sanayi merkezi... Her iki yerleşimde de çalışmalar devam ediyor ve son araştırmalar Herculaneum'da oldukça güzel ve göz alıcı buluntuları ortaya çıkardı. Muhteşem mermer kabartmalar, girift işlenmiş fildişi paneller ve büyüleyici nesneleri de içinde barındıran göz kamaştırıcı hazinelerden çoğu ilk defa ziyaretçilere sunuluyor. 

Ev içi, insan yaşamında temel unsurdur. Bu sergi ziyaretçilere Pompeii ve Herculaneum'daki halkın hareketli sokaklardan evlerinin içine kadar, günlük yaşamına dair izlenimler verecek ve Romalıların yaşamına kendimizi daha yakın hissedeceğiz. Sergi aynı zamanda, imparatorlar, gladyatörler ve lejyonerler gibi filmlerdeki ve televizyondaki klasik karakterleri değil, Roma toplumundaki iş adamları, güçlü kadınları, azat edilmiş köleler ve çocuklar gibi gerçek bireylerin yaşamlarını da ortaya koyuyor. Bunu yansıtan çarpıcı örneklerden biri Pompeii'den ekmekçi Terentius Neo ve eşini gösteren muhteşem duvar resmi. Üzerinde bu kişilerin okuryazar ve kültürlü olduklarını gösteren yazı da yer alıyor. Duruşlarından ise bu iki bireyin de hem iş hayatında hem de günlük yaşamda eşit olduklarını anlamamak mümkün değil.     

Sergide ayrıca hem Pompeii'den hem de çevresinden bu felaketin kurbanlarına da yer veriliyor. İki yetişkin ve iki çocuktan oluşan bir aile villalarının merdivenlerinin altına son zamanlarını geçirmek için toplanmışlar. Bunlardan en ünlüsü ise lavlar kenti yok ederken ölüm anına tamamen uyum sağladığı görülen bir köpek.