YEDİKULE BOSTANLARI ŞİMDİLİK KURTULDU

Yedikule surlarının dibinde bulunan bostanlık alanı ile ilgili imar planı, bir kez daha görüşüldü. Kadir Topbaş’ın vetosu üzerine yeniden Meclis’e gelen plan bu kez, oybirliğiyle, “yeniden değerlendirilmek üzere ilçesine iadesine” karar verildi.

Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan ve geçen ay İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile kabul ettiği tarihi Yedikule Bostanları ile ilgili imar planı İBB Meclisi tarafından bir kez daha görüşüldü. Tepkilere neden olan planı onaylamayıp İBB Meclis’ine geri gönderen Topbaş, bölge sakinlerinin görüşlerinin alınmasını, tarihi bostanın korunması için çalıştay düzenlenmesini istedi. Topbaş yaptığı yazılı açıklamada, iade kararına ilişkin şunları söyledi:

“Yedikule Mahallesi’ndeki söz konusu alanın asli niteliğinin korunması ve geleceğe taşınması için daha kapsamlı bir çalışmaya imkân sağlamak amacıyla ilgili plan tadilatı kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iade edilmiştir. Yapılacak çalışmalara ışık tutması için tarihçiler, bilim adamları, mahalle sakinleri ve ilgililerin katılacağı bir çalıştay düzenlenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Söz konusu plan tadilatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iade edilmekle birlikte, bu plan tadilatına gerekçe oluşturan Yedikule Mahallesi sakinlerinin talepleri (Güvenlik-Aydınlatma-Çevre Temizliği eksikliği) hızla ele alınıp çözüme kavuşturulacaktır."