YEDİKULE BOSTANLARI´NDA YIKIM BAŞLADI

Tarihi surların dibindeki Yedikule Bostanları´nda bugün yıkıma başlandı. Sur boyunca yer alan bütün bostanların yıkılacağı belirtildi.

Hürriyet te dâhil birçok gazetenin bugünkü haberinde, Yedikule Bostanları'nın yıkımının başladığı duyuruldu. İstanbul surlarının dibinde yer alan tarihi Yedikule Bostanları’nın yıkımı geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelmiş, ekinlerin toplanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bostan işletmecilerine mart ayına kadar süre verilmişti.

 

Tarihi bostanlarda bugün sabah 11.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri, Mevlanakapı Mahallesi'nde sur dışında bulunan tarihi bostanların yıkımına başladı. Yıkıma sur boyunca devam edileceği öğrenildi. Bostanlar için kurulan barakalarla yıkıma başlanmasına bostan işletmecileri tepki gösterdi.

 

1992 yılından beri Sur dibinde tarım yaptığını söyleyen bostan işletmecisi İsmail Karaca yıkıma yıkımla ilgili: "1992 yılından beri burada 4 dönümlük alanda sebze meyve yetiştiriyoruz. Hiçbir borcum yok. Düzenli olarak kiramı ödedim. Bu sabah yıkım ekipleri hiçbir yazılı karar göstermeden barakalarımızı yıkmaya başladı. Yıkım sonrası binlerce liralık çapa makinalarımız da dışarıda kaldı. Ben ve ailem bu barakalarda yaşayıp bostanla ilgileniyorduk. Barakaların yıkılmasıyla dışarıda kaldık. Kış ortasında ne yapacağız." dedi.

 

Bostanlardaki ekinlerin toplanması için kendilerine mart ayına kadar süre verildiğini söyleyen bostancılar: "Ekinleri toplamamız için bize mart ayına kadar süre verildi. Ancak mart ayı bizim hasat dönemimiz değil. Biz nisan ayında hasat topluyoruz. Bu sabah yıkıma gelen ekipler, yıkımın sur boyunca devam edeceğini söylediler." diyerek tepkilerini dile getirdi

 

hurriyet.com