YENİKAPI MÜZESİ KAĞIT ÜZERİNDE KALDI

İstanbul´un tarihini binlerce yıl geriye götüren Yenikapı kazılarında sona gelindi. Saptanan binlerce eser üst üste depolara kaldırıldı.

İstanbul’un tarihini değiştiren binlerce eserin ortaya çıkarıldığı Yenikapı arkeolojik kazılarında sona gelindi. Kayıtları yapılan tüm buluntular,  İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin depolarında üst üste yığıldı. 37 batık ve 35 binden fazla eser için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sözünü verdiği Yenikapı Müzesi yapımında henüz bir adım atılmadı.

 

Marmaray ve metro inşaatları için 2004 yılında Yenikapı’da başlayan çalışmalar, İstanbul tarihini 8500 yıl geriye götürecek kadar önemli sonuçlar doğurdu. Eski İstanbullulara ait ayak izleri, bir köy yerleşimi, Neolitik Dönem mezarları ve Theodosius liman alanı ile beraberinde 37 batık Yenikapı kazı alanından saptandı. Bulanan 35 binden fazla eser, dünyada büyük yankı uyandırdı. Buluntular, bilim dünyasına sunulmak üzere kayıt altına alındı. Arkeolojik kazılar ile birlikte, alandaki bilimsel tamamlama ve kayıt altına alma işlemi de son buldu. Arkeologlar alandan tamamen çekildi. Eserlerin tamamı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşındı. Hâlihazırda depoda duran eserlere, yeni buluntuların da eklenmesiyle depolar kapı ağızlarına kadar taşma noktasına geldi. Müze, Yenikapı’dan gelen eserlerin önemli bir kısmını Darphane binalarında ayrılan bölümlere taşıdı. Yenikapı kazı alanında İstanbul Üniversitesi kontrolünde 37 batığın konservasyon çalışmaları sürüyor. 2 geminin konservasyonu tamamlandı. 35 batık ise, kimyasal ilaçlı havuzlarda bekletiliyor. Konservasyon çalışmaları bitirildikten sonra, müze açılmazsa batıkların da akıbeti meçhul olacak.

 

En başından beri koruma kurulunun onayladığı Marmaray – Metro istasyon projesinde, en başından beri yeri belli olan müzeye ne olduğu merak ediliyor. Ömer Erbil haberinde, İBB’den konuyla ilgili açıklayıcı bir bilgi alamadığını belirtti. İBB'den, konuyu Alt Yapılar Daire Başkanlığı'nın takip ettiği bilgisi alınmış. Fakat bu birimden bilgi verecek kimse çıkmadığı, eski başkan Hüseyin Tok'un ise görev yeri değişikliği ile Kültür İşleri Daire Başkanı olduğu belirtilmiş. Hüseyin Tok gittikten sonra müze projesiyle ilgilenen kalmamış. Yapılması düşünülen müzenin kabul edilen avan proje mimarı Alper Aytaç’a ulaşıldığında ise, sürecin devam ettiği söylenmesi dışında bir bilgi alınamadı. İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri de, müze inşasının İBB’nin ukdesinde olduğunu ve kendilerine bir bilgi verilmediğini belirttiler.  

 

 

Haber: Ömer Erbil