YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ VE 5 BİN YILLIK DNA

İzmir´in en eski yerleşim birimlerinden olan Yeşilova Höyüğü kazıları sırasında bulunan 5 bin yıllık bir iskelete ait şakak kemiğinden DNA örneği alındı. Yapılacak analizler sonucunda, DNA örneğinin alındığı kişi ve belki de yaşadığı toplum hakkında bildiklerimizin artması hedefleniyor.

Yeşilova Höyüğü kazılarının öncelikle İzmir'in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını ortaya çıkarması bakımından önemli olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Zafer Derin, ilk İzmirliler ve Egelilerin yaşamı hakkında önemli bilgiler edindiklerini, kullandıkları aletleri, çevre ile ilişkilerini araştırdıklarını anlattı.

 

Araştırmalar çerçevesinde geçen yıl bölgede 5 bin yıllık bir iskelete ait olduğu belirlenen bir şakak kemiği parçası bulduklarını söyleyen Derin, bu örneği DNA üzerine araştırmalar gerçekleştiren ABD'nin Boston Üniversitesi'ne gönderdiklerini ifade etti.

 

ABD'den bir süre önce "sevindirici" haber geldiğini anlatan Derin, şu  bilgileri verdi:

"Geçen sene gönderdiğimiz 5 bin yıl öncesine ait bir şakak kemiğinden alınan bir örnekten DNA analizi yapılması gündeme geldi. Dünyada 4 yerde yapılan hücre DNA'sı yöntemi kullanıldı. Temel amaç DNA'yı saptayabilmekti. Amerika'da bu  araştırmayı yapıyorlar. Yeni aldığımız bilgiye göre DNA'yı saptamışlar, o DNA'yı  bulmuşlar. Bu da şunu sağlayacak, 5 bin yıl önce yaşayan insanın saçının  renginden gözünün rengine, boyuna, hastalığına kadar tespit edilecek. Hangi  toplulukla ilişkisi olmuş, Avrupalı mı, Anadolulu mu bunu öğrenme fırsatımız olacak."

 

Prof. Dr. Zafer Derin, buldukları şakak kemiğinin 5 bin yıl önce  yaşayan bir insana ait olduğunu ancak bu kemiğin bulunduğu iskelete rastlayamadıklarını belirtti. Bu tarih aralığında Ege Bölgesi'nde yapılan hiçbir kazıda iskelet  bulunamadığına dikkati çeken Derin, "Belki de ölülerini Çatalhöyük gibi tabana gömüyorlardı, kuşlara, yabani hayvanlara veriyorlardı, bunu bilmiyoruz. Çünkü yabani yaşam da günlük yaşamın önemli bir parçasıydı" diye konuştu.

 

Belediyelerden sağlanan destek ve iklim avantajından da faydalanarak bu yıl kazı dönemini erken açtıklarını belirten Derin, çalışmalarını profesyonel bir ekiple sürdürdüklerini anlattı.

 

milliyet.com.tr