Prof. Dr. Mehmet Özdoğan: Aşağıpınar´a Trakya´nın Göbekli Tepesi Denilebilir

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, "MÖ 6 binli yıllarda Anadolu´dan Trakya´ya gelen ilk insanların tarımsal faaliyetlerinin araştırıldığı Aşağıpınar tüm dünya açısından önemlidir. Göbeklitepe ne kadar önemliyse Aşağıpınar da o kadar önemli" dedi.

 

Şen, Ahmetçe köyündeki Aşağıpınar Kazıevi´ni ziyaret etti, Kazı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan´dan bilgi aldı.

 

Aşağıpınar´ın kentin ve Trakya´nın tanıtımına da katkı sağlayabilecek bir zenginliğe sahip olduğunu vurgulayan Şen, "MÖ 6 binli yıllarda Anadolu´dan Trakya´ya gelen ilk insanların tarımsal faaliyetlerinin araştırıldığı Aşağıpınar tüm dünya açısından önemlidir. Göbeklitepe ne kadar önemliyse Aşağıpınar da o kadar önemli. Aşağıpınar dünya kültür mirasına kazandırılmıştır. Aşağıpınar´ı daha fazla tanıtmalıyız. Aşağıpınar Trakya´nın turizmine ciddi katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Özdoğan ise Aşağıpınar´a "Trakya´nın Göbeklitepesi" denilebileceğini belirtti. Bölgede 28 yıldır devam eden kazı çalışmalarının sonlandırıldığını ifade eden Özdoğan, Aşağıpınar´da, Anadolu´dan Trakya´ya ilk defa buğdayı, arpayı, evcil koyun, sığır gibi çiftlik hayatını getirenlerin yaşamını incelediklerini aktardı. Özdoğan, Aşağıpınar´a olan ilginin artması için çalıştıklarını kaydetti.

 

Kaynak: https://www.aa.com.tr