ANADOLU ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte ´Anadolu Arkeoloji Enstitüsü´ kurulması çalışmalarına başlandığını söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması planlanan ve AB tarafından desteklenen Anadolu Arkeoloji Enstitüsü için 'AB - Türkiye Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Projesi Uluslararası Araştırma Konferansı' düzenlendi.

 

Konferansa, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, AB delegasyonu temsilcileri, çok sayıda üniversitenin arkeoloji bölüm başkanları ve kazı başkanları ile yerli ve yabancı arkeologlar katıldı.

 

Kurulması planlanan enstitünün yapısının belirlenmesi amacıyla yapılan konferansta konuşan Fatma Şahin, Gaziantep'in ve Anadolu topraklarının kültürel açıdan çok zengin olduğunu fakat bunu anlatmakta zorluklar yaşandığını ifade ederek şöyle dedi:

 

"İnsanlık tarihi kadar eski bu coğrafyada elimizdeki en büyük hazinemiz kültürel mirasımız. Kültürel miras bugün insanlık tahindeki karanlık noktaları aydınlatmak için bizim en büyük güç, ışık ve yol göstericidir. Yüzyıllardır bu coğrafyada ve bu medeniyetlerde, dünyanın en önemli medeniyetleri en güçlü dönemini yaşamış ama bunu dünyaya anlatmakta, bunun yaşanmışlığı ve tarihiyle bir çekim gücü oluşturmakta yeterince başarılı olamamışız. Bir türlü bu bölgenin dünyanın dikkatini çekmesinde yeterince başarılı olamamışız.”

 

Dünyanın en iyi müzelerinin, Anadolu’nun hazineleriyle süslü olduğunu söyleyen Şahin, Anadolu’nun bilgisine ulaşmak için bir arkeoloji enstitüsünün kurulmasının çok önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Bunun, aslında geç kalınmış bir proje olduğunu gördüklerini söyleyen Şahin, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak ilgili bakanlıklarımızla çalışarak bu projeyi bu aşamaya getirdik” dedi. 

 

hurriyet.com.tr