Ani Şehri Kazılarının 2019 Yılı Çalışmaları Başladı

Orta Çağ’ın önemli şehirlerinden olan Ani’deki bilimsel kazı çalışmaları başladı. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle Kars Müze Müdürlüğü’nün Başkanlığında başlanan kazı, temizlik ve çevre düzenleme çalışmaları Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ARSLAN’ın bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kazı Bilimsel Danışmanı Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ARSLAN şunları söyledi: 

“Kars Müze Müdürlüğü’nün Başkanlığı’nda başladığımız 2019 çalışmalarını kazı, çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmaları olarak üç ayrı program ile yürüteceğiz. Özellikle de kentin temizliği ve çevresinin düzenlenmesi noktasında büyük bir çaba sarf edeceğiz. Ağırlıklı Kafkas Üniversitesi’nden olmak üzere ülkemizin önde gelen Üniversitelerinden yine başta Sanat Tarihçiler olmak üzere Arkeolog, Mimar, Antropolog gibi bilim adamlarının da katılımıyla multidisiplinler arası bir bilimsel ekiple çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 

 

Dr. Arslan ayrıca, “önceki dönemlerdeki bilim adamları tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarına programın uygunluğuna göre devam edileceğini, yeni açmalar ile de tarihe ve mimarlık dünyasına önemli bilimsel katkılar sunmayı hedeflediklerini” belirtti.