Arkeoloji ve Salgın Hastalıklar Hakkında

 

Corona virüs pandemisi dünyada her gün binlerce insanın ölümüne ve onbinlerce insanın enfekte olmasına sebep olurken toplumlar çaresizlikten ve hastalıktan korunmak için zorunlu olarak kültür içinde değişime en dirençli olan bazı yaşam pratiklerini ve dini ibadetlerini (ölü gömme gelenekleri gibi) bir anda değiştirmek zorunda kalıyor. 

Tıpkı Roma Dönemi´ndeki İtalya´nın Lugnano şehrinde sıtma (malaria) salgını başladığında olduğu gibi. Lugnano´da bir anda alışılagelmiş ölü gömme geleneğine aykırılık gösteren bebek ve çocuk mezarları uzun süre arkeologların kafasını karıştırmıştı. Arkeolojik araştırma yöntemleri DNA analizleriyle desteklenince Romalılar´ın düzenini bozan sebebin gerçekte sıtma epidemisi olduğu anlaşıldı. 

Hastalık Roma´ya nasıl bulaşmıştı? Bulaşının Afrika´dan İtalya´ya köle ve ticaret malzemesi taşıyan gemilerle olduğu düşünülüyor. Durum bugün geçmişten çok da farklı değil. Arkeoloji sadece geçmişi değil bugünü ve geleceği de anlamamızı sağlar. Prof. Dr. David Soren´in konuyla ilgili makalesini editörlüğünü Güner Coşkunsu´nun yaptığı "The Archaeology of Childhood: Interdisciplinary Perspectives on an Archaeological Enigma isimli kitaptan okuyabilirsiniz. 

 

KAYNAK: http://www.sunypress.edu/p-6124-the-archaeology-of-childhood.aspx