ARKEOLOJİK KAZILARA MAGAZİN MUHABERİLERİ

Bu Anlayış Değişmeli

 

ARKEOLOJİK KAZILARA MAGAZİN MUHABERİLERİ

Hürriyet Gazetesi, Ege ekinde 26 Ağustos tarihinde artık pes dedirten bir arkeoloji(?) haberi yayınlandı. Arkeolojik kazıların, insanlık tarihinin aydınlatıldığı noktalar olduğunu unutan dahası burada çalışan arkeologların bu amaç uğruna çok zor koşullarda çalışarak bu mesleği yaptıklarını göz ardı eden muhabirler sadece gazetelerde kendilerine yer bulmak adına arkeoloji mesleğini çarpıtacak başlıklarla bilisel çalışmaları okurlara aktarıyorlar. Bu düşünce sisteminin devamı olan gazete ve internet haber(?) sitesi yöneticileri ise gazetemiz okunsun, internet sitemiz daha çok tıklansın telaşında okurları yanıltacak başlıklar atarak arkeolojiyi bir meslek, bir bilim dalından daha çok insanların boş zamanlarını geçirdiği bir “hobiye” dönüştürmek için çabalıyorlar.  

Yurtdışından öğrenci değişim programı ile gelerek arkeolojik kazılarda çalışan arkeoloji öğrencilerinin anlatıldığı haberin başlığı “Agora’nın Yeni Melekleri”… Servis edilen fotoğraflar ise bilimsel bir kazı alanından çok bir fotoğraf çekimini andırıyor.  Ne yazık ki bu yanlışa düşen tek gazete Hürriyet değil… Milliyet Gazetesi’nin internet sitesi ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi de bu habere ve fotoğraflara yer verdiler. Bu “haber” için sayfalarını ziyan eden gazetelere şu soruları sormak yerinde olur diye düşünüyoruz. 34 yıldır Türkiye’nin farklı şehirlerinde, tüm dünya genelindeki arkeologların, bilim insanlarının buluştuğu ve yıl boyunca büyük zorluklarla ortaya çıkardıkları “bilimi” paylaştıkları Uluslar arası Arkeoloji ve Arkeometri Sempozyumlarına ne zaman “muhabirler“inizi gönderip, bu önemli buluşmaya sayfalarınızda yer verdiniz? Büyük emeklerle yürütülen kazı çalışmalarına ve bu kazı çalışmalarının ortaya çıkardığı bilimsel sonuçlara ne derece değer vererek bu sonuçları okuyucularınızla paylaştınız?       

 

Haberin kaynağı DHA ya da bu haberi sayfalarında yayınlayan gazeteler, büyük zorluklarla, fedakârlıklarla, emekle yürütülen arkeolojik kazıların; bilimsel çalışmaların yapıldığı “laboratuarlar” olarak görmekten çok, magazin haberleri çıkarılacak alanlar olarak görmekten artık vazgeçmeliler.

Arkeolojik kazılara magazin muhabirlerinin değil, en azından bu konuda genel kültür bilgisi olan muhabirlerin gönderilmesini öneriyoruz.

Aktüel Arkeoloji Dergisi 

 

 

Haberin yayınlandığı linklerden bazıları

http://www.hurriyet.com.tr/ege/21302356.asp

http://www.milliyet.com.tr/avrupali-adaylar-agora-da-pisiyor/ege/haberdetay/26.08.2012/1586370/default.htm

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=10306