KORUMA - BURDUR VALİLİĞİ KAMPANYA BAŞLATTI

  Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Projesi Aktüel Arkeoloji Dergisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından üzülerek pek çok tahribat haberini sizlerle paylaşıyoruz. Bu öylesine yoğun bir tahribat ki, çoğu zaman ulusal basında yer bile bulamıyor. Çünkü okuduğumuz haberlere alıştık. Tahribat ve tarihi eser hırsızlığı artık sıradan bir haber. Kimse şaşırmıyor, tepki vermiyor. Ama yeni bir çalışma bu karamsarlığımızı kıracak gibi; kültürel varlıkların, bizlere miras değil emanet olduğunun farkında olan ve bu bilinci gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Burdur Valiliği, kentteki diğer kurumlarla ortak bir projeye başladı.  

 

Geçmişini Yitiren Geleceğini Bitirir

Prehistorik dönemlerden antik çağlara kadar uzanan kültürel varlıklarıyla oldukça zengin bir birikime sahip olan Burdur’da; Burdur Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla bir kampanya başlatıldı. Bu projede, kültür ve tabiat varlıklarının korunması, tarihî eserlerin kaçak kazılarla tahrip edilmesinin önüne geçilerek gelecek nesillere aktarılabilmesi amaçlanıyor. Proje aynı zamanda bir ilin tüm yetkili birimlerinin bir araya gelerek “Kültürel Emanetler” için kapsamlı bir çalışma yapabileceğinin de önemli bir göstergesi.

Sagalassos antik kentinin UNESCO Geçici Miras Listesi’ne kabul edilmesiyle de çalışmaları hızlandıran Burdur Valiliği “Geçmişini Yitiren, Geleceğini Bitirir” sloganıyla halkı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyor.

Burdur Belediyesi de kısa süre önce Tarihi Kentler Birliği (TKB)’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışması’nda “süreklilik ödülüne” layık görüldü.