PALMİRA’NIN 3 BOYUTLU MODELİ

(52. Sayı - IŞİD - Palmira - Hatra - Nimrud)

Palmira’nın restorasyon çalışmalarına kolaylık sağlamak amacıyla Suriye Eski Eserler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından antik kentin 3-boyutlu modeli yapılıyor.

Şimdiye kadar belgelenen miras alanları arasında Şam Ulu Camii (Emevi Camii), Ugarit, Şövalyeler Kalesi (Krak des Chevaliers) gibi önemli yerler bulunuyor. Son olarak Palmira’nın IŞİD’in elinden alınması üzerine Palmira’da gerçekleşen hasarı belgelemek adına burada nisan ayında çalışmalara başlanmıştı.

 

Çalışmanın temel amacı, alan temizlenmeden önce uzmanlar ve bilim insanları için, yerleşmenin ve müzenin durumunu fotogrametri yöntemi kullanarak kayıt altına almaktır. Fotogrametri, fotoğraflar üzerinden nesneleri ölcme tekniği ve görüntü verilerinin metrik yorumlamasıdır.

 

Ortamın gerçek renklerini ve şekillerini yansıtmak için çok miktarda verinin işlenmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmalar sırasında binlerce hava fotoğrafı çekildi. Farklı açılardan çekilmiş olan bu fotoğraflar, kesin bir 3-boyutlu model oluşturmak için yeni bir algoritmayla işlendi. Palmira’da yok edilen her yapının yüksek çözünürlüklü bireysel modelleri ve yerleşmenin tamamının genel görünümünü veren bir model oluşturuldu. Hasarın değerlendirmesini yapmak için sadece şu anki durumlarının modellerinin yeterli olmayacağı için, anıtların IŞİD tarafından hasar görmeden önceki hallerinin 3-boyutlu yapılandırmalarınında olmasının gerekliliği nedeniyle, projede eski araştırmalardan ve çatışmalar başlamadan önce çekilmiş fotoğraflardan da yararlanıldı. Böylece Bel Tapınağı ve Zafer Takı’nın rekonstrüksiyonu yapıldı. Bu modeller kullanılarak Zafer Takı’nın patlama sırasında nasıl yıkılmış olabileceğinin bir simülasyonu oluşturuldu. Taşların yoğunluğunu ve sürtünme katsayısını tahmin ederek bilgisayar, patlamadan sonra tüm blokların izlediği yolu yeniden canlandırdı. Bu simülasyon arkeolog ve mimarlara blokların orijinal yerlerini bulmalarında yardımcı olacaktır.