ÇİN´İN NIHEWAN HAVZASINDA 2 MİLYON YIL YAŞINDA OYUNCAK OLARAK KULLANILDIĞI DÜŞÜNÜLEN TAŞ ALETLER BULUNDU

Arkeologlar, Çin´in Nihewan havzasında bulunan Heigugou antik alanında 2 milyon yıl yaşında taştan yapılmış oyuncaklar buldular. Alanda taş oyuncakların yanı sıra kadınlar ve çocuklar tarafından yapıldığı düşünülen taş aletler de bulundu.

Arkeologlar, Çin'in Nihewan havzasında bulunan ve Doğu Asya'nın en eski Paleolitik alanlarından biri olan  Heigugou antik alanında 2 milyon yıl yaşında taştan yapılmış oyuncaklar buldular. Alanda taş oyuncakların yanı sıra kadınlar ve çocuklar tarafından yapıldığı düşünülen taş aletler de bulundu. 

Heigugou antik alanının ve Nihewan havzasının daha önce oldukça büyük bir göle ev sahipliği  yaptığı ve dolayısıyla eski insansılar için oldukça elverişli bir yaşam alanı olabileceği biliniyor.

Nihewan ilk olarak 1921 yılında keşfediliyor ve avcıların avladıkları hayvanları yedikleri bir yemek alanı, 2 milyon yıl yaşında antik dönem hayvan fosilleri ve taş aletler barındırması ile arkeolojik açıdan oldukça büyük bir önem taşıyor. Burada bulunan taş aletlerin oldukça iyi korunmuş durumda olmaları toprak kayması gibi ani bir olayla gömüldüklerini ve rüzgar ya da su aşınmasına maruz kalmadıklarını işaret ediyor. 

Güney Çin Sabah Gazetesi'nin haberine göre arkeologlar altı metrekareden daha küçük bir alanda 1.77 ila 1.95 milyon yıl öncesine tarihlenen  700'den fazla taş alet ve 20 binden fazla kırık parça bulduklarını belirtiyorlar. Bu aletler üzerindeki araştırmalar, aletlerin erkekler tarafından yapılmak için oldukça küçük olduğunu ve yüzde 80'den fazlasının 20 ila 50 mm uzunluğa sahip olduğunu, bunun da bu aletlerin daha çok kadınlar ve çocuklar tarafından yapılmış olabileceğini belirtiyorlar. İçlerinden bir tanesinin kesin olarak bir anne tarafından çocuğuna oyuncak olarak yapılmış olduğu anlaşılıyor. 

Kazı başkanı ve Çin Bilim Akademisi'nde paleoantropolog olan profesör  Wei Qi, bu taş alet ve oyuncakların çok önemli bir buluş olduğunu söyleyerek bu buluntuların eski insansıların sosyal yaşamları ve Afrika'dan Asya'ya nasıl ve ne zaman geçtikleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunacağını umduklarını belirtiyor. 

kaynak: http://pparihar.com/2015/03/26/2-million-year-old-history-of-mankind-by-new-archeological-discovery-in-china/