IŞID ANTİK NABU TAPINAĞINI PATLATTI

IŞİD terör örgütü, Irak sınırları içerisinde Musul güneyinde yer alan Assur medeniyetine ait Nimrud antik kentindeki Nabu Tapınağı’nı patlattığını gösteren bir video yayınladı. Videonun sonunda ise, Mısır piramitlerini yok etmekle tehdit etti.

Yayınlanan videoda bir militan tapınağı yok etmek için ant içiyor ve tapınağın farklı açılardan görüntüleri veriliyor. Sonrasında tapınağın patlatıldığı görüntüler geliyor. Videonun sonunda ise Mısır’daki piramitlerin resmi verilerek “kâfirler tarafından yapılan antik yerleri” patlatmaya yemin eden bir militan gösteriliyor.  Ninova kentinde bulunan Adad ve Maşki kapılarının da yıkım örüntüleri videoda yer alıyor. Bu yapılara olan hasar Nisan ayında hazırlanan hasar raporlarında yer almıştı.

Patlamayı gösteren 10 dakikalık video Pazartesi günü IŞİD taraftarı siteler ve sosyal medyada yayınlandı, ancak patlamanın ne zaman gerçekleştiği henüz bilinmiyor.

Nabu, Babil kültüründe bilgi ve yazı tanrısıdır. Ezida olarak da bilen bu tapınak, MÖ 8. yüzyılda önem kazanmış ve MÖ 614 yılında şehir düşene kadar da varlığını sürdürmüştü. Tapınakta birçok tablet in situ olarak bulunmuştu.

 

Kaynak ve Video için: 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3629611/ISIS-threatens-destroy-Egypt-s-PYRAMIDS-latest-video-showing-fanatics-blowing-2-500-year-old-temple-Iraq.html