Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan Profesyonel Rehberlere Kredi Açıklaması

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, çok düşük faizli ve 10 bin liraya kadar limitli bir krediyi profesyonel turist rehberlerinin kullanımına açtıklarını kaydetti. Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, profesyonel turist rehberlerine yönelik kredi hazırlığını Hazine ve Maliye Bakanlığı ile tamamladıklarını belirtti. Türkiye´de aktif olarak çalışan 8 bin profesyonel turist rehberinin bulunduğunu aktaran Ersoy, "6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, çok düşük faizli ve 10 bin liraya kadar limitli bir krediyi profesyonel turist rehberlerinin kullanımına açtık. Rehberlerin tamamı yararlanabilecek." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Ersoy, koronavirüs salgını nedeniyle müze ve ören yerlerinin kapalı olmasından dolayı "MüzeKart"ların süresinin uzatılacağını kaydederek "Ziyaretçiler müzelerimize yeter ki gelsinler. Biz onları üzmeyiz. Müzelerimizin kapalı kaldığı süreyi kartların bitiş sürelerine ilave edeceğiz." açıklamasında bulundu. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile mayıs ayının ortasından itibaren yoğun bir tanıtım çalışmasına başlayacaklarını da belirten Ersoy, ülkeler ve havalimanlarının olduğu bölgeler bazında başlatacakları bu çalışmalar kapsamında, hedef pazarların ulusal ve sosyal medyalarında çok ciddi tanıtım yapacaklarını ifade etti.

 

bakanlık sitesinden yapılan açıklama şöyle;

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında mesleklerini geçici olarak icra edemeyen Turist Rehberlerine destek sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından kamu bankası ile kredi paketi için mutabakata varılmıştır.

Krediye ilişkin Başvuru Esasları aşağıda açıklanmaktadır.

* Krediden, Bakanlığımızdan Ruhsatnamesi bulunan Eylemli Turist Rehberleri yararlanabilecektir

* Kredi en fazla 36 (otuzaltı) ay vadeli olacaktır. (6 ayı ödemesiz 30 ay taksit ödemeli)

* Kredi tutarı en fazla 10.000 (onbin) Türk Lirası olacaktır.

*Kredi KGF garantili olup, faiz oranı aylık % 0,49 oranında olacaktır. Toplam %1,10 KGF ve banka komisyonu alınacaktır.

* Başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

*Başvuruların 4 Mayıs 2020 tarihi saat 18:00’e kadar yapılması gerekmektedir.

NOT: BAŞVURULARIN YAPILACAĞI İNTERNET ADRESİ 20 NİSAN 2020 TARİHİNDE BAKANLIĞIMIZIN WEB SAYFASINDAN DUYURULACAKTIR.

 

KAYNAK: https://www.ktb.gov.tr/TR-261250/turist-rehberleri-icin-kredi-basvuru-esaslari.html