UNESCO DÜNYA MİRAS KOMİTESİ 40. TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Kongre Merkezi’nde süren toplantılarda, dünyanın çeşitli bölgelerindeki “Dünya Kültür Mirası” alanlarının son durumu konuşuldu. Söz konusu bölgelerdeki sorunlar ve gelişmeler ele alındı, bu bölgelerin durumu oylamaya sunuldu. Oylamalar sonucunda koruma altındaki bazı yerlerin statüsü değiştirilirken, Dünya Miras Listesi’ne yeni alanlar dâhil edildi.

 

LİSTEYE YENİ DÂHİL EDİLEN ALANLAR

 

Ani Arkeolojik Alanı dışında Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel alanlar şu şekilde: Antigua ve Barbuda’da bulunan Antigua Tersanesi, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ve modern harekete büyük katkı sağlayan Le Corbusier’in mimari işleri; Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ’da bulunan Stećci Ortaçağ Mezarları, Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer’in tasarladığı Pampulha Modern Ensemble, Çin’de yer alan Zuojiang Kaya Sanatı Örnekleri, Yunanistan’daki Philippi Arkeolojik Alanı, Hindistan’da eski bir üniversitenin kalıntıları olan Nalanda Mahavihara Arkeolojik Alanı, İspanya’nın Malaga şehrinde bulunan Avrupa’nın en büyük anıt heykel alanı Antequera Taş Gömüt Alanı, İran’da bulunan Fars Kehrizleri ve son olarak Cebelitarık’taki tarihöncesi insanların yaşamlarıyla ilgili bilgiler veren Gorham Mağarası.

 

Listeye birçok doğal ve karma (doğal ve kültürel) alan da dâhil edildi: Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Shennongjia Orman Bölgesi, Kanada’nın Newfoundland adasının güneydoğusunda bulunan ve çok değerli fosillere ev sahipliği yapan Miswtaken Point Mutlak Koruma Alanı, Meksika’da Pasifik Okyanusu’nun doğusunda yer alan ve nadir deniz kuşları ile yaban hayatı için kritik bir habitat sağlayan Revillagigedo Takımadaları, Sudan’da bulunan Sanganeb Milli Parkı ve Dungonab Koyu, İran’da rüzgarla oluşan yardang arazi şekillerinin eşsiz örneklerine sahip olan Lut Çölü, dünyanın en büyük sıradağları arasında yer alan Batı Tanrı Dağları (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan arasında) ; Çad’da eşsiz falezler ve doğal oluşan kemerlerle süslü, Sahra’nın en büyük kaya sanatı örneklerini içeren Ennedi Massif Tabiat ve Kültür Alanı, Hindistan’da bulunan Khangchendzonga Ulusal Parkı ve son olarak da Güney Irak’ta yer alan ve üçü arkeolojik dördü sulak alandan oluşan Ahwar Alanı...

 

 

BU ALANLAR TEHLİKE ALTINDA!

 

Komite toplantılarında dünyanın çeşitli yerlerinde Dünya Miras Listesi’nde olan bazı alanlar “Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne” alındı.

 

Libya’da Dünya Miras Listesi’nde yer alan 5 alan “Tehlike Altındaki Dünya Mirasları” Listesi’ne eklendi. Komitenin bu kararında ülkede hali hazırda süren çatışmalar yüzünden alanların gördüğü zarar ve bu çatışmaların gelecek için oluşturduğu tehdit etkili oldu. Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne alınan yerler arasında Cyrene, Leptis Magna ve Sabratha arkeolojik alanları ile Acasus Dağları kaya sanatı alanı ve Gadames Eski Şehri yer alıyor. Bunların yanı sıra Mali’nin 1988’den beri Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cenne Eski Şehri ve Cenne Büyük Camii de Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne eklendi.

 

Özbekistan’daki Ortaçağ Döneminden kalma Shakhrisyabz (Şehr-i Sebz) tarihi merkezi de Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edildi. Turizm için altyapı çalışmaları gerekçesiyle tarihi binalara zarar verildiğini, yıkılan tarihi binaların yerine modern binaların ve otellerin yapılmaya başlandığını ve şehrin görünümünde geri döndürülemeyecek bozulmalar olduğunu belirten komite, bu sebeplerden dolayı tarihi alanı Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne aldı.

 

Mikronezya Federal Devletlerinde Bulunan Nan Madol Seremoni Merkezi aynı anda hem UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne hem de Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne eklendi. 2009’dan beri Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Gürcistan’ın Mtskheta Tarihi Anıtları, ülkenin alandaki güvenlik ve yönetim çalışmaları sayesinde Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’nden çıkarıldı.

 

 

UNESCO BARIŞ SANATÇISI: KUDSİ ERGÜNER

 

Toplantıda ayrıca Türk müzikolog ve ney sanatçısı Kudsi Ergüner’e “UNESCO Barış Sanatçısı” unvanı verildi.

 

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 41. toplantısının, Polonya’nın Kraków şehrinde gerçekleştirilmesine karar verildi.