MAVİ YOLCULUK

“Bodrum Denizciler Derneği”  ve “Oğuz & Özay Tanıtım” işbirliği ile hazırlanan “Mavi Yolculuk-Gökova” tanıtım filmi Türk ve Dünya izleyicisi ile buluşuyor.

 

“MAVİ YOLCULUK-GÖKOVA” FİLMİ  / “MAVİ YOLCULUK BİR RÜYADIR.”

“Bodrum Denizciler Derneği”  ve “Oğuz & Özay Tanıtım” işbirliği ile hazırlanan “Mavi Yolculuk-Gökova” tanıtım filmi Türk ve Dünya izleyicisi ile buluşuyor.

Ülkemizin en önemli turizm değerlerinden bir tanesi olan Mavi Yolculuk gezileri, Ege ve Akdeniz kıyılarında 1960’lı yıllardan itibaren yapılmaya başlandı. Tekneler, bugün de olduğu gibi Bodrum’lu ustalar tarafından ahşap  malzeme ve el işçiliği ile yapılmakta  ve yelken donanımına sahip olarak seyretmekteydi. Mavi Yolculuk;  günümüzde;  45 – 50 metreye varan uzunlukları,  gulet, tirhandil gibi farklı karakterleri,  ve her türlü konfora sahip iç donanımları olan ahşap tekneler  ile  bu gezilere katılanlara unutulmaz anlar vadediyor.

Mavi Yolculuk; Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Azra Erhat ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi aydın Anadolu aşıklarının başlattığı ve günümüze kadar devam eden, mavi, yeşil, huzur, tarih ve aşk vaat eden bir deniz yolculuğu oldu. Anadolu kıyılarının, yeşilin bin bir tonu ile bezenmiş harika doğası, Ege ve Akdeniz’in turkuaz mavili suları, dünya uygarlık tarihinin en önemli eserlerinin ve kentlerinin bulunduğu muhteşem  arkeolojik kalıntılar, bu yolculuğu dünyada benzersiz kılıyor.

Türkiye’nin ilk “Mavi Yolculuk” tanıtım filmi hazırlama fikri Bodrum Denizciler Derneği tarafından geliştirildi. Temmuz 2011’de startı verilen film çalışmaları, 7 aylık yoğun bir tempo ile tamamlandı. İki ayrı dönemde Mavi Yolculuk-Gökova güzergahında ve Bodrum’da çekimler gerçekleştirildi. Filmlerin bazı sahneleri için Bodrum Okul Gemisi de kullanıldı. Aralarında 2008 Kazakistan güzelinin de bulunduğu, uluslararası profesyonel manken oyuncular ile çalışıldı.

Farklı lisanlarda ve Full HD olarak hazırlanan filim, 2012-3 Uluslararası Turizm Fuarlarında Türkiye’nin tanıtımı için kullanılacak. Bodrum Denizciler Derneği ( http://www.bodrummariners.org/  )ve Bodrum Tanıtma Vakfı ( http://www.boytav.org/  ) kurumsal  web sitelerinden de filmin izlenmesi mümkün olacak.