Tell-Fafan Antik Liman Kenti Sular Altında Kaldı

Mezopotamya´nın İlk Antik Kentlerinden Biri olan Tell-Fafan Antik Liman Kenti Ilısu Barajının Suları Altında Kaldı.

Tüm tepkilere rağmen Ilısu Barajı´nda sus tuma çalışmaları devam ediyor. Dicle ve Botan vadilerini de sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı nedeniyle her iki vadi boyunca höyükler, mağaralar ve binlerce yıllık tarihi eserler yok olacak. Dicle Nehri ile Botan Nehri´nin kesiştiği Siirt´in Kurtalan ilçesi Çattepe köyünde bulunan Tell-Fafan Antik liman Kenti sular altında kalan tek yerleşim yeri olmayacak. Su tuma çalışmaları ile Çattepe´nin adaya dönüşmesi, suyun yüksekliğini ve yarattığı tahribatı gözler önüne seriyor. 

 

Köyde son yıllarda yapılan kazı çalışmaları sırasında M.Ö. 2bin yıllarında kurulduğu tahmin edilen Tell-Fafan Antik Liman Kenti´nin bazı kalıntıları yerinden çıkarıldı. Antik kentte yapılan çalışmalar ile birlikte Tunç Çağı´na ait bu kalıntılar tespit edildi. Bulunan kalıntılar ile birlikte antik limanın tarihinin M.Ö. 5 bin yıllarına kadar gittiği görüldü. Uzmanlar ve bölge halkının anlatımlarına göre, kentin yedi farklı tabakasının olduğu ve yeterli süre boyunca çalışılması halinde kent tarihinin 12 bin yılı da geçebileceği belirtiliyor. Kent tarihinin Hasankeyf ile bağlantılı olabileceğini söyleyen bazı uzmanlar bunu Dicle üzerinde bir dönem yapılan ticaretle açıklıyor. 

 

Tell-Fafan Antik Liman Kenti´nde ortaya çıkan bulgular Roma İmparatorluğu´nun yanı sıra Uruk Dönemi´nden de verilere ulaşılmasını sağlamıştı. Aynı zamanda Siirt´teki Başur Höyük ve Mezopotamya Nineve 5 Dönemi seramikleri ile yakın benzerlik gösteren seramikler tespit edilmişti. Antik kentin surlarının günümüze kadar korunduğu da biliniyor.  

 

Bölge halkı tarihi kenteki kazı çalışmalarının tam manasıyla yapıldığını düşünmediklerini belirtirken toprak altında daha nasıl eserler olduğunu bilmediklerini ve buraların sular altında kalmasını istemediklerini söylediler. Halen bölgede bu toprakların su altında kalmasını istemeyen vatandaşların davasını devam ettiğini söyleyen vatandaşlar bölgede sadece insanlığın değil tarihin kaybolduğunu belirttiler. 

Kaynak: T24