1. ULUSLARARASI ARSLANTEPE SEMPOZYUMU BAŞLADI

İnönü Üniversitesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu başladı. Yurt içi ve dışından 60 akademisyenin katıldığı sempozyum iki gün sürecek.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşma yapan Malatya Valisi Ali Kaban, Arslantepe´nin ülkede mevcut kazı alanları arasında en önemlilerinden biri olduğunu belirterek, arkeologların iğneyle kuyu kazar gibi çalışarak, buldukları eserlerle insanlığın gelişimine dair izleri ortaya çıkardığını söyledi.

 

 

Kaban, Belçika´nın başkenti Brüksel´deki Avrupa Parlamentosu´nda 5-7 Kasım´da düzenlenecek etkinlikte, höyükten çıkarılan eserlerle Arslantepe´yi tanıtacaklarını kaydetti.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da höyükte ilk sistemli kazıların 1932 yılında başladığını anımsatarak, sempozyumun kazılara katkı sağlayacağını dile getirdi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise Prof. Dr. Marcelle Frangipane´nin yaptığı kazılarla höyükte evrensel bir değeri gün yüzüne çıkardığını ifade etti.

Arslantepe´nin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi´ne alınmasının önemli bir başarı olduğuna dikkati çeken Polat, höyüğün kalıcı listeye bir an önce alınması gerektiği ve sempozyumun Arslantepe´nin kalıcı listeye alınmasına katkı sağlayacağını düşündüğünü sözlerine ekledi. Açılışta ayrıca, İtalya´nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Margherita Gianessi de Büyükelçi Luigi Mattiolo´nun mesajını okudu.