Şanlıurfa Harbetsuvan Tepe´de Göbekli Tepe´dekilere Benzer Yapılara Rastlandı

 

Şanlıurfa´da, UNESCO Dünya Mirası Listesi´nde yer alan Göbekli Tepe´deki yapılara benzeyen eserlere kentte kazı yapılan Harbetsuvan Tepe´de de rastlandığı bildirildi.

 

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 2014´te keşfedilen, ilçeye 55 kilometre mesafedeki Harbetsuvan Tepesi´nde yürütülen kazı çalışmalarını inceledi.

 

Beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslıhan, belediye meclis üyeleri, birim amirleri ve teknik ekiple kazı ekibinden çalışmalar hakkında bilgi alan Kuş, Göbekli Tepe´dekilere benzer eserlere rastlanan Harbetsuvan Tepesi´nde kazı faaliyetlerine destek vereceklerini belirtti.

 

Harbetsuvan bölgesini cazibe merkezi haline getirmeyi planladıklarını vurgulayan Kuş, "Tarih burada, tarihin başlangıcı burası diye düşünüyorum. Harbetsuvan torunlarının Göbekli Tepe´ye taşındığını düşünüyorum. Kazılarla çok ciddi tespitlerin yapılacağı kanaatindeyiz. Bu kazıyı hızlandırıp bütün desteklerimizle kazı ekibinin yanında olacağız. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile de görüşmelerimiz olacak. İnşallah bütün ağırlığımızı bu bölgeye vereceğiz." diye konuştu.

 

Kazı çalışmalarına bilimsel danışmanlık yapan Prof. Dr. Bahattin Çelik de Şanlıurfa´nın çok önemli bir tarih kültür kenti olduğunu söyledi.

 

Harbetsuvan Tepesi´nin kent merkezine 55 kilometre mesafede bulunduğunu anlatan Çelik, "Harbetsuvan tepesinde yaklaşık 6 dönümlük bir alan içerisinde yaklaşık 2 yıldır kazı yapıyoruz. Eyyübiye Belediye Başkanlığının destekleriyle burada kazı çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu Harbetsuvan Tepesi´nde aynen Göbekli Tepe´de olduğu gibi tapınak alanları tespit ettik. Göbekli Tepe´nin son evresine ait bulgular tespit ettik. Harbetsuvan Tepesi de aynen Göbekli Tepe gibi çok önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: https://www.aa.com.tr