KAUNOS ÇOÇUK ŞENLİĞİ

  “Kaunos Yaz Sempozyumları” kapsamında gerçekleştirilen bilim şölenlerinden dördüncüsü 16-20 Haziran 2012 günleri arasında gerçekleştirildi. Geçen yıllarda olduğu gibi Kaunos kazı evinde gerçekleştirilen bu yılki çalıştay için çok özel bir konu belirlendi: “Çocuk ve Arkeoloji”.

 

Geçmişimizi geleceğimizle buluşturmak üzere yola çıkan “Çocuk ve Arkeoloji Çalıştayı” erken eğitim sürecinde çocuklara ileride seçecekleri mesleklerin çeşitliliğini tanıtmayı; farklılıklarını ortaya koymayı ve bu farklı disiplinlerin birbirleriyle örtüşebileceklerini göstermeyi amaçladı. Çalıştay kapsamında uzmanlar tarafından özgün bir yöntemle bilgilendirilen çocuklara, geleceğe yönelik bir projeksiyon oluşturmak da hedefler arasında yer aldı. Çalıştayın bir diğer amacı da, verilmesi planlanan bu erken eğitimle Türkiye Kültürel Mirası’nın kendi geleceklerinin teminatı olduğu gerçeğini çocuklarımıza aşılamak ve bunun korunmasına yönelik yapılması gerekenleri kendileriyle paylaşmaktı.

7- 12 yaş arası otuzun üzerinde çocuğun katıldığı 5 günlük çalıştay süresince, çocuklar uzmanlardan dinledikleri kısa teorik bilgileri oyunlar, dramalar ve pratik uygulamalar eşliğinde hem eğlenerek hem de aktif katılım ile öğrendiler. “En Eski Masallar ve Drama Uygulamaları”, “Antik Çağda Oyun ve Oyuncaklar ve Uygulamaları”, “Antik Çağda Askerler, Gladyatörler, Korsanlar ve Drama Uygulamaları”, “Antik Çağın Ünlüleri ve Uygulamaları”, “Uygulamalı Arkeoloji”, “Seramik Fırını Yakılması”, “Antik Çağda Alışveriş ve Drama Uygulamaları”, “Antik Çağda Binalar Nasıl Yapılırdı?” gibi çalıştay programında yer alan başlıklar yeniden çocuk olmak isteyenleri adeta kıskandırdı...

Çalıştay sonunda tüm çocukların yaptığı işler ve uygulama sonuçları sergilendi ve her bir katılımcı çocuğa “Katılım Belgesi” takdim edildi. Başta Başkent Üniversitesi olmak üzere, farklı üniversitelerden öğretim üyeleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları, Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Koleji öğretmenleri ile konusunda uzman çocuk psikiyatrları ve oyunla öğrenme uzmanları çalıştay programının verimli geçmesine yoğun katkıda bulundu.