Ankara´da Arkeolojik Alana Halı Saha Yapıldı

AKP´li Ayaş Belediyesi’nin birinci ve üçüncü derecedeki arkeolojik mezar alanı üzerine halı saha yaptırdığı ortaya çıktı. Halı saha yapılan alanın belediye mülkiyetinde olmadığı ve korunması gereken taşınmazlar kapsamında yer aldığı belirtildi.
 

Ankara’ya bağlı Ayaş ilçesinin AKP´li belediyesi arkeolojik mezar alanı üzerine halı saha yaptırdı. Ayaş Belediyesi´ni denetleyen Sayıştay denetçileri, halı saha yapılan alanını, “Belediyenin mülkiyetinde olmadığı ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı ile korunması gereken taşınmazlar kapsamına alındığını" belirledi.

 

Sayıştay raporunda, üzerine halı saha yapılan arkeolojik mezar alanına yönelik, “Yapılan incelemelerde, alanın belediye mülkiyetinde olmamakla beraber birinci ve üçüncü derecede arkeolojik mezarlık alanı olduğu tespit edilmiştir. Arkeolojik mezar alanı üzerinde herhangi bir yapılaşmaya gidilmemesi, hafriyat yapılmaması ve açık alan olarak korunması yönünde 1991 tarihinde tapu kaydına şerh konulmuştur. Alanın üzerine resmi izin alınmadan belediye tarafından halı saha yaptırıldığı görülmüştür” denildi.

 

HASSASİYET GÖSTERİLECEKMİŞ

 

AKP’li Ayaş Belediyesi, Sayıştay denetçilerinin tespitlerine "Taşınmaz kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki alanlarda yapılacak olan çalışmalar için gerekli izinler alınacak olup yapılacak iş ve işlemlerde gerekli hassasiyet gösterilecektir” yanıtı vermekle yetindi.

 

Sayıştay raporunda, bu yanıta karşılık "Halihazırdaki mevzuata aykırılığın düzeltilmesi ve bahse konu olan kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiği yönündeki değerlendirmemiz devam etmektedir” denildi.

 

LOJMANLARI DA KİRALAMIŞLAR

 

AKP’li belediyenin lojmanları da ihalesiz kiraladığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunda “Kamu konutları olarak ayrılan taşınmazların Ayaş Belediyesince kamu personeli olmayan kişilere sosyal konut olarak ihalesiz kiralandığı görülmüştür” denildi.

 

Sayıştay denetçileri, lojmanların encümen kararı ile kamu görevlisi olmayan kişilere doğrudan kiralandığı belirterek, “2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda eleştiri konusu edilmesine rağmen söz konusu uygulamanın 2018 yılında da devam ettiği anlaşılmıştır” dedi.

 

https://www.birgun.net/ - İsmail ARI