Antalya´daki Tarihi Hanın Duvarları Klimaların Esiri Oldu

Antalya’daki tarihi İki Kapılı Han’ın duvarları klima çöplüğüne döndü. Tarihi duvarlar cıvatalarla delindi. Hiçbir önlem alınmayan tarihi eser göz göre göre yok ediliyor.

 

Antalya´da 19. yüzyılda yapılan ve Osmanlı döneminde büyük önem taşıyan tarihi İki Kapılı Han´ın duvarları klimaların esiri oldu. Tarihi çarşılar, İstanbul´a gelen turistlerin bir numaralı uğrak yeri ve en hareketli turistik mekanları iken Antalya´da tam tersi bir durum yaşanıyor. İşletmelere takılan klimaların motorları hanın güzelliğine gölge düşürürken özellikle tarihi mekanın Balbey Camisi´ne bakan kısmı klima motoru çöplüğünü andırıyor.

 

ANTALYA´NIN KALBİNDE

 

Antalya´da, İstanbul´daki Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı gibi büyük olmasa da benzer işlevi üstlenebilecek olan İki Kapılı Han´ın içler acısı hali düşündürüyor. Turizmde rekorlar kırılmasına karşın, ´neden turist kent merkezine gelmiyor´ sorusunun cevabını, bu fotoğraflar veriyor. Kalekapısı´nda yer alan tarihi İki Kapılı Han´ın duvarları adeta klima motorları ve afişlere teslim olmuş durumda. Turistik çekim merkezi olması gereken bölgenin terk edilmiş görüntüsü üzüyor.

 

HALİ İÇLER ACISI

 

´Tarihi Surların Kalbine Hançer´ başlığıyla daha önce gündeme taşınan handaki duruma yetkililerin önlem almaması dikkat çekti. Aradan bir yılı aşkın süre geçmişken, tarihi yapılardaki ihanet azalacağı yerde daha da arttı. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipli yapan Antalya´nın tarihi mekanında yaşanan bu bakımsızlık şehrin imajını zedeliyor.

 

TAŞ DUVARLARA CIVATA

 

200 YILLIK duvarlara cıvatalar ile monte edilmiş birçok motor ve asılan reklam afişleri dökme taştan yapılan tarihi dokuyu bozmanın yanı sıra, büyük bir görüntü kirliliğine de neden oluyor.

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr