HASANKEYF YOK OLMASIN

(53. Sayı - HASANKEYF )

Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin varlık yokluk savaşı sürüyor.

 

Dünyanın her yerinde barajların getirdiği zararların sayısız örnekleri var. Barajlar, daha iyi bir yaşam ve iş imkanı vaad ederken, geride tahribat, çoraklaşma, göç ve ölüm bırakıyor. Bu nedenle Doğa Derneği, Hasankeyf ’in yok olmaması için bir kampanya başlatarak tercihini doğanın ve uygarlığın yaşamasından yana kullandı.

 

Ömrü sadece onlarca yıl olan Ilısu Baraj Projesi’nin sunduğu gelecek çok açık: binlerce yıllık tarihin ve benzersiz doğal alanların yok olması. Projeye destek veren Avrupalı ülkeler, doğal ve tarihi değerleri yok eden böyle bir projeyi uygulamayı kendi ülkelerinde hayal bile edemedikleri için, bu projeden çekildi. Ancak Garanti Bankası, Akbank ve Halkbank’ın desteği ile proje inşaatına başlandı. Pek çok sanatçı, bilim insanı, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu yıllardır bu projenin iptal edilmesini, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesini talep ediyor.

 

 

Hasankeyf Yok Olmasın Kampanyası

 

Doğa Derneği, 2005 yılından bu yana Hasankeyf ile ülkemizin son doğal büyük nehri olan Dicle Nehri ve bu bölgedeki Önemli Doğa Alanları’nın yaşaması için çalışıyor. Bölgedeki doğal yaşam üzerindeki en büyük tehdit ise dünyanın en tartışmalı baraj projeleri arasında yer alan ve Dicle Nehri üzerinde inşaatı devam eden devasa Ilısu Baraj Projesi.

 

Bu baraj tamamlandığı takdirde 12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf ve yüzlerce kültürel ve arkeolojik alan yok olacak. Ülkemizde on binlerce insan yurtlarından edilecek, dünya ve bölge ölçeğinde nesli tehlike altında olan canlı türlerinin önemli yaşam alanları yok edilecek. Baraj aynı zamanda Ilısu’dan Basra Körfezi’ne kadar uzanan binlerce kilometrelik nehir ekosistemini yok edecek. Irak’ta nehirden aldığı suyla gıdasını temin eden on binlerce insanı, Mezopotamya sazlıklarındaki binlerce canlı türünü ve bu sazlıklarda binlerce yıldır yaşam süren su bedevilerinin yaşamını da olumsuz etkileyecek.

 

 

DİCLE TUBA KILIÇ

 

DEVAMI AKTÜEL ARKEOLOJİ HASANKEYF ÖZEL SAYISINDA…