Kyme Antik Kenti Meclis Gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Kyme antik kenti ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy´a yazılı soru önergesi verdi: Bakanlığın burayı yok edecek kararlara aracılık etmesi çok üzücüdür.

 

 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Gazete Duvar’ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği “Kyme Antik Kenti’nde bıçak kemiğe dayandı” haberini meclis gündemine taşıdı. Kyme antik kenti ile ilgili 26. dönemde verdiği dört yazılı soru önergesi ile 27. dönemde verdiği 13/05/2019 tarihli 7/12111 esas numaralı yazılı soru önergesinin yanıtsız bırakıldığını hatırlatan Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle bir yazılı soru önergesi daha verdi.

 

Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a, “Yaklaşık 40 yıldır koruma durumu 1. derece arkeolojik sit alanı olan bölgenin, 28.03.2019 tarihli ve 11049 sayılı kurul kararı ile 1. dereceden 3. dereceye düşürülmesinin sebebi nedir?” diye sordu.

 

KURUL KARARI KYME’NİN YOK EDİLMESİYLE EŞ DEĞER

 

Antik kent ve limanın bitişiğindeki 1. derece arkeolojik sit alanı, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 28.03.2019 tarihli 11049 sayılı kararı ile 1. dereceden 3. dereceye düşürüldü. Alınan kurul kararının; Nemrut Körfezi’nde faaliyet gösteren Nemport A.Ş.’nin limandaki kapasitesini artırabilmesi amacıyla hazırladığı proje kapsamında olduğu iddia edildi.

 

Söz konusu şirketin projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Süreci’nin başladığı, mevcut limanda ihtiyaç dahilinde bir genişletme çalışması ve buna ilişkin hazırlanan ÇED raporu olarak görünen projenin standart prosedürünün tamamlandığı ifade edildi. Arkeologlar ve akademisyenler alınan kurul kararının Kyme’nin yok edilmesiyle eş değer bir karar olduğuna dikkat çekiyor.

 

KORUMA DURUMU DERECESİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİN NEDENİ AÇIKLANMALI

 

CHP’li Bakan, “İzmir tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle ve özellikleriyle eşsiz bir kent… Aynı zamanda İzmir bir liman kenti… Her zaman denizciliğin ve limanlarımızın gelişmesini arzu etmiş, bu doğrultuda taleplerimiz ve girişimlerimiz olmuştur. Ancak bunun, kentin tarihinin ve kültürünün yok edilmeden yapılması önceliğimizdir. Koruma durumu birinci derece arkeolojik sit alanı olan bölgenin, üçüncü dereceye düşürülmesinin nedeni açıklanmalıdır. Eğer iddialar doğru ise; tarihi MÖ 2000’lere dayanan, tarihinin gün yüzüne çıkarılması için yıllarca arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı Kyme antik kentinin bir projeye kurban edilmesi kabul edilemezdir. Aliağa limanında bir revizeye ihtiyaç varsa bu tarihsel ve kültürel miraslarımızı yok ederek yapılmamalı, başka bir yol bulunmalıdır. İzmir’in tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasını, insanlığın ortak kültürel mirası olan Kyme antik kentinin bir yandan kazılarının devam etmesini bir yandan korunmasını bir yandan da İzmir turizmine katkısının sağlanmasını talep ederken bakanlığın burayı yok edecek kararlara aracılık etmesi çok üzücüdür” diye konuştu.

 

Kaynak:https://www.gazeteduvar.com.tr