Neanderthal Sergisi Paris´teki Musee de L´Homme´da

Paris’de bulunan Musée de l’Homme’da açılacak olan sergi ile Neanderthal Adamı keşfedebilirsiniz. Yapılacak ikinci büyük sergi için müze, 350.000 yıldan beri yaşayıp 35.000 yıl önce dünya üzerinden yok olan insan türüne odaklanıyor.

 

Musée de l’Homme yaptığı sergi ile Neanderthallerle ziyaretçileri buluşturarak 380.000 yıl öncesine götürüyor. Sergi, birçok gizemi barındıran insanın atalarından olan Neanderthalleri gözlemlemek için iyi fırsat sağlıyor.

 

Yeryüzünden 350.000 yıldan fazla bir süre yasadıktan sonra ortadan kaybolan Neanderthaller, dünyaya fiziksel izler bıraktılar. Araştırmacıların 19. yüzyılda Neanderthalleri yeniden keşfetmesiyle yeniden ünlendiler.

 

Musée de l’Homme’da (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi tarafından yönetilen bir müze) Neanderthallere ait iskeletler, kafatası kemikleri, taş aletlerden oluşan buluntular ile geniş kapsamlı bir sergi oluşturuldu.

 

Çocuklara yönelik bir bölümün de yer aldığı sergide, eğlenceli atölye çalışmaları ve bilimsel konuşmaların yer aldığı bölümler mevcut. Üç bölümde gelişen Neanderthal insanının günlük yaşamının nasıl olabileceği ve ne kadar süreyle yaşadıkları hakkında bilgiler sunuyor. Sergi son olarak büyük soruya cevap arıyor: “Neanderthallerle Homo sapiens arasındaki karşılaşma nasıl oldu? Bir düşmanlık yaşandı mı yoksa aralarında bir melezlenme gerçekleşti mi?

 

Bu soruları yanıtlamak için insan evrimi ve prehistorya konusunda uzmanlaşmış birçok bilim insanı Neanderthaller hakkındaki bazı ön yargıları kırmak için 180’den fazla fosil ve güncel belgeleri topladı.

 

Sergide tüm bulgu ve belgelerle birlikte Neanderthallerin daha iyi anlaşılması hedefleniyor.

 

Sergi 28 Mart 2018 tarihinden itibaren 7 Ocak 2019 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

http://neandertal.museedelhomme.fr