Sponsorlu: Avrasya Yolu: Likya´dan İtalya´ya Uzanan Bir Kültür Rotası

Artık Avrupa’dan Türkiye’ye Yürümek Mümkün!

 

Türkiye’deki kültür rotalarının yapımı, bakım ve tanıtımından sorumlu olan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Yunanistan’ın kuzeyi ile Balkanlar üzerinden Türkiye’yi İtalya’ya bağlayan sınır ötesi bir kültür rotası olan Avrasya Yolu’nun sertifikalandırılması için Avrupa Konseyi’ne başvurmaya hazırlanıyor!

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 2019 yılındaki 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri de ‘Avrasya Yolu’nda Yürüyüş’ projesi olmuştu. Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği (KRD), bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği (TYE) ortaklığında yürütmeye devam ediyor. Nisan 2019’da başlayan ve bir yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’dan Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar. Luxemburg’da bulunan bu enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını ‘Avrupa Kültür Rotası’ olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organıdır. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası sürdürülebilir turizm kültür rotası olacaktır.

2020 yılının bahar aylarında, Avrasya Yolu’nu yeni bir akıllı telefon uygulaması ile takip etmek de mümkün olacak. Sertifikalandırma işlemi tamamlandığında, üç proje ortağının yanına Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan yeni kişi ve kurumlar da katılacak. Bu Sivil Toplum Kuruluşları, yerel yönetimlerle birlikte çalışarak, rota üzerindeki hizmetleri destekleyip geliştirmeye, tarihini araştırıp korumaya ve yerel kültürünü desteklemeye devam edecek.

"Bu yayın Avrupa Birliği´nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kültür Rotaları Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği´nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.”

 

Detaylar için www.kulturrotalaridernegi.org ve www.viaeurasia.org sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Facebook/Instagram/Youtube: CultureRoutesSociety

 

Facebook/Instagram: Avrasyayolu