Adamkayaları Kurtaralım

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan Adamkayaların defineciler tarafından tahrip edildiğini söyleyerek Adamkayaların önemine dikkat çekti. "Burası Göbekli Tepe, nemrut, Perge ve Efes gibi önemli bir yerdir" diyen Prof. Dr. Durukan kaybolmadan Adankayaların ören yeri statüsü alması gerektiğini söyledi. 

 

Mersin´in önemli arkeolojik yerlerinden biri olan Adamkayalar´da bugüne kadar hiçbir tarihi eser bulunmamasına rağmen alan defineciler tarafından talan ediliyor. Defineciler tarafından iş makineleri ve dinamitler ile tarihi eserlerin büyük bir bölümüne zarar verilirken Prof. Dr. Durukan Adamkayalar´a gidip tahribatı fotoğrafladı ve incelemelerde bulundu. 

 

Prof. Dr. Durukan bölgedeki kabartmaların ölü kültüne ilişkin kabartmalar olduğunu, M.Ö. 3.yüzyıldan M.S. 3.yüzyıla kadar geniş bir tarihi süreçte kabartmaların yapıldığını söyledi. Son yıllarda Adamkayalar bölgesinde büyük bir tahribatın yaşandığını ifade eden Prof.Dr. Durukan sözlerine şunları ekledi: "Kabartmalar 2. kez dinamitlendi ama maalesef Adamkayalar gittikçe kayboluyor, kaybediyoruz. Burada yapılan tahribat sadece bununla sınırlı değil. Az ötedeki sunak üzerinde de hırsızlık ve definecilik çalışmaları ile patlatmalar devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu haberi ihbar olarak kabul etmelidir. Burada ciddi bir koruma ve güvenlik önlemi alınmalıdır. Burası bir proje ile ören yeri statüsüne getirilmelidir. Şu anda buradan para kazanamadığımız gibi güvenlik önlemleri de olmadığı için kaybediyoruz, Adamkayalar yok oluyor. Burası Antalya´da ya da Avrupa´nın herhangi bir ücra köşesinde bir nokta olsaydı belki dünya en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi olurdu. Buranın cazibe değeri çok yüksektir. Burası Anadolu´nun en önemli noktalarından bir tanesidir. Burası Göbeklitepe, Nemrut, Perge ve Efes kadar değerlidir."