Çin´in Batısında Bulunan Bir Mezar İçerisinden 2 Bin Yıllık Likör Bulundu

Çin’in batısında bulunan Shaanxi Eyaletinde Qin Hanedanlığı’na ait yaklaşık 2000 yıllık mezardan içinde likör kalıntısı olan bronzdan yapılmış bir ibrik bulundu. Mezarda bulunan ibrik, ritüellerde kullanılan objelerden biridir. Qin Hanedanlığı (MÖ 221-207) toplumuna ait mezarlarından çıkan 260 obje arasında yer alır. Kalıntıların çoğu ritüellerde yapılan tapınımlarda kullanılıyordu.

 

Arkeoloji Enstitüsünde görevli arkeolog Xu Weihong, ibrik içerisinde bulunan sıvının yaklaşık 300 ml’lik bir likör kalıntısı olduğunu ve ibrik ağzının doğal liflerle kapatıldığını belirtti.

 

Likör şeffaf ve süt beyazıdır. Araştırmacılar likörün, glutamik asit maddelerinden oluştuğunu ve bu sebeple fermantasyon teknikleri kullanılarak yapıldığını düşünüyordu. Ancak Qin Hanedanlığı’nın başkenti olan Xianyang’da bira üretim teknolojisi ve şarap içme kültürünün daha iyi anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

 

Ayrıca mezar içerisinde yaklaşık 60 cm uzunluğunda bronzdan yapılmış bir kılıç da bulundu. Kılıç gövdesi sekiz yüzlüdür. Bu durum silahın etkinliğini arttırmaktadır. Kılıç kenarlarında görülen izler silahın savaşlarda etkin olarak kullanıldığını gösteriyor. 

 

Mezarda bulunan bir diğer dikkat çekici buluntu ise 14 cm uzunluğunda bir kaplumbağaya ait kabuktur. Kabuğun iç tarafında baskı izleri ile kenarlarda yanık izleri görülmektedir. Bu tür bir bulgular bu kabuğun bir falcı tarafından kullanılmış olabileceğini düşündürüyor.

 

Araştırmacılar, kalıntıları inceleyerek Çin İmparatorluğu’nun başkentinde o dönem hayatıyla ilgili bir resim oluşturmaya çalışıyor.