Sinan Paşa Camii´nden İngiltere´ye kaçırılan eserler getirildi

Bakan Günay Açıkladı

Sinan Paşa Camii'nden İngiltere'ye kaçırılan eserler getirildi   

Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllar önce Türkiye'den kaçırılan tarihi eserleri Türkiye'ye geri kazandırmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, son olarak Bursa Yenişehir'deki Sinan Paşa Camii'nin kapı üstü süslemesi olan ve 16. yüzyıldan kalma Kur'an-ı Kerim'den Haşr Suresi'nin 23. ayetinin bulunduğu çininin geçen hafta Türkiye'ye getirildiğini belirterek, çini levhanın tanıtımını yaptı.  

16. YÜZYILDAN KALMA ESER  

Bursa ili Yenişehir ilçesinde bulunan Sinan Paşa Camii'nde 2002 yılında gerçekleşen hırsızlık olayında çalınan çinin üzerinde Kur'an-ı Kerim'den Haşr Suresi'nin 23. ayetinin bulunduğunu ifade eden Bakan Günay, bunun ise 16. yüzyıldan kalma Sinan Paşa Camii'nin kapı üstü süslemesi olduğuna dikkat çekti. Eserin hem yazım olarak hem süsleme olarak çok güzel olduğunu ifade eden Bakan Günay, eserin 8 Ağustos tarihinde Türkiye'ye getirildiğini ve bir Türk vatandaşının eserin getirilmesinde büyük gayretleri olduğunu kaydetti. Eserin bazı parçalarının yerine oturtulabilmesi için getirildiği günden beri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Günay, yurt dışından Türkiye'ye geri getirilen eserlere yüklü para harcandığı şeklindeki eleştirilere de cevap verdi. Günay, "Hiç para harcamadık bugüne kadar biz bu işlere. Tamamen çok dikkatli bir dil kullanıyoruz. Çünkü biz hakkımızı istiyoruz" diye konuştu.  

Sinan Paşa Camii'nden çalınarak yurt dışına kaçırılan eserin Türkiye'ye getirilmesinde ise bir miktar maddi ve manevi yük oldunu hatırlatan Günay, bunu ise bazı yurtsever vatandaşların üstlendiğini dile getirdi.  

ESERİN DİĞER PARÇALARININ KÖRFEZ ÜLKELERİNDE OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR  

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1998, 2001 ve 2002 yıllarında gerçekleşen hırsızlık olayları sonucunda eserin parçalarının yurtdışına kaçırıldığını hatırlatarak, basında çıkan haberlere göre eserin diğer parçalarının Körfez ülkelerinden bir tanesinde 2.5 milyon TL'nin üzerinde bir paraya satıldığını söyledi. Kaçak eserlerin ülkeye geri getirilmesi konusunda gösterdikleri yoğun çaba sonrasında bir algının oluştuğunu ve yabancının da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşınında artık eseri getirerek teslim ettiğini belirten Günay, "Hatta Anadolu'da eseri kaybolan vatandan da 'Kültür Bakanlığı eserimizi bul' demeye başladı" diye konuştu.  

Bayramdan sonra çok güzel haberlerle yeni açıklamalar yapacaklarını belirten Bakan Günay, üstü kapalı olarak Türkiye'ye yeni eserlerin getirilmiş olabileceğine dikkat çekti. Alman basınında çıkan bir habere de çok üzüldüğünü söyleyen Günay, Türkiye'de bir kaç gün önce çıkan haberlerin yurt dışında yankı bularak Türkiye'ye eserlerini vermek istemeyen ülkelere de malzeme verdiğine dikkat çekti. Günay, "Çok rica ediyorum hepimizin birlikte bu vatanın herşeyine sahip çıkmamız gerekiyor" diyerek, eserin Türkiye'ye getirilmesi konusunda ise polisin bir etkisinin olmadığını dile getirdi.  

Bakan Günay son olarak ise 16. yüzyıldan kalma eserin Etnografya Müzesi'nde sergileneceğini söyledi.