İRAN’DA DÜNYANIN EN ESKİ KAYA RESİMLERİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN ÇİZİMLER KEŞFEDİLDİ

İranlı bir arkeolog, dünyanın en eski kaya resimleri olduğuna inandığı bazı çizimler keşfetti.

Sadece birkaç kişi tarafından görülen işaretler ve çizimler, Dr. Mohammed Naserifard tarafından Batı İran’ın Khomeyn kasabasının dışında bir kaya oluşumunda keşfedildi. Profesör bir yamacın tepesinde bulunan bu çizimlerin en az on bin yıllık olabileceğine inanıyor. Ancak ABD’nin İranlı bilim insanları üzerindeki yaptırımları, kesin verilere ve analiz araçlarına erişmeyi zorlaştırdı.

 

Dr. Naserifard 2002’den bu yana yaptığı yolculuklarda, 50 bin antik resim ve gravür keşfettiğini iddia etti. 2008 yılında Hollandalı arkeologlar Dr. Naserifard ile birlikte bölgeyi ziyaret ettiler ve bir çizim kümesinin 40 bin yaşın üzerinde olabileceğini söylediler.

 

En çarpıcı olanlardan bir tanesi, uzun kıvrık boynuzlarla tamamlanmış 4 bin yıllık bir dağ keçisi gravürüydü. Aynı yerde daha fazla benzer işaretler olduğu da düşünülmektedir.

 

Dr. Naserifard yaptığı keşifleri, insanların Ortadoğu’yu terk etmeden önce ortak bir sanat geleneği geliştirmeye başlamış olabileceğine dair artan kanıtları desteklediğini söyledi. Dr. Naserifard verdiği bir demeçte, bu keşfi yaparken çok heyecanlandığını, fakat yaptırımların kendilerini teknolojiden mahrum ettiğini söyledi ve “Umarım yakında bu teknoloji İran’a getirilebilir ve bu çizimlerle ilgili daha doğru ve bilimsel bilgi kazanabiliriz” dedi.

 

http://www.independent.co.uk/