MEHMET ÖZDOĞAN İLE AVRUPA ARKEOLOGLAR BİRLİĞİ KONGRESİ ÜZERİNE...

Avrupa Arkeologlar Birliği 20. Yıl Kongresi Eşbaşkanı, değerli hocamız Mehmet Özdoğan ile kongrede sohbet etme şansı bulduk ve kendisine kongre ile ilgili sorularımızı yönelttik.

-Bize kongreden söz eder misiniz? Kongrenin, Türkiye arkeolojisi için bir prestij kaynağı olacağını söylemek mümkün mü?

“Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi, Avrupa ve Türkiye ölçeğinde gerçekleşmiş en geniş katılımlı ve çok kapsamlı bir kongre. Yalnızca Arkeoloji değil, arkeolojiyle ilintili pek çok bilim dalına ait bildiriyi barındırıyor. Kongreye, Avrupa’da son 40 yılda gerçekleşen en geniş katılım söz konusu. Türkiye için ise bu bir ilk ve evet, büyük bir prestij kaynağı.”

-Kongre beklenen ilgiyi gördü mü?

“Avrupa genelinde büyük ilgi gördü. Üzücü olan ise Türkiye’deki katılımın ve ilginin azlığı. Türkiye arkeologlarından daha yüksek bir katılım gerçekleştirmelerini beklerdim. Türk basınının da ilgisi son derece az oldu. Bu nedenle sponsor bulmakta da epey zorlandık.”

-Türkiye arkeologlarının ilgisizliğinin sebebi ne olabilir?

“Türkiye arkeolojisinin Avrupa arkeolojisine yabancılığı bir neden olabilir. Bir diğer neden ise kongre tarihi ile kazı sezonunun çakışması olmalı.”

Türkiye üniversitelerinde 47 Arkeoloji Bölümü, yüzlerce akademisyen ve binlerce öğrenci olmasına rağmen, kongreye katılımın azlığı Türkiye Arkeolojisinin içine kapanık tavrını sürdürdüğünü gösteriyor.  

Avrupa Arkeologlarını İstanbul’da bir araya getiren, pek çok konuda binlerce bildirinin sunulduğu bu kongrede emeği geçenlere ve değerli hocamız Mehmet Özdoğan’a teşekkürlerimizle…