SARIKAVAK KALESİ

Kale, İstanbul’un Şile ilçesi sınırları içindeki Sarıkavak Köyü’nün yakınında bulunduğu için bölge insanları tarafından bu isimle anılıyor.

 

Herkesin çok iyi bildiği gibi İstanbul, dünya tarihinde özel öneme sahip yerlerden biridir. Tarihi ve arkeolojisi üstüne sayısız araştırma var. Buna rağmen çeşitli çalışmalar, bu şehir hakkında hala bilmediklerimiz olduğunu ortaya koyuyor. Hele son yıllardaki arkeolojik keşifler sayesinde kentimizin binlerce yıllık tarihine yeni kapılar açıldı; daha da açılacak. Fakat bütün bu çalışmaların çoğu ağırlıklı olarak İstanbul’un merkeziyle sınırlı kalmış durumda. Bu önemli şehrin çevre coğrafyasının araştırılması konusunda bazı kıpırdanmalar söz konusu olsa da bilgi dağarcığımız çok dar. Çevre coğrafya derken en basit tanımlamayla İstanbul il sınırları diyebilirim. Saptanmış Prehistorik yaşam alanları, kıyı kaleleri, kentin eski su sisteminin parçaları olan yapılar ve antik isimlerinin saptanmasından öteye gidilmemiş günümüzün bazı yerleşmeleri. Bunların önemsiz olmadığı söylenemez, ama yeterli olup olmadığını sorgulamalıyız. Bilmediğimiz hala çok şey olduğunu ve her buluntunun kentin tarihiyle ilgili yeni bakış açıları getireceğini İstanbul’un civarını gezerek görmek mümkün, benim yaptığım gibi. Ve her gezişimde, her okuduğumda, bu coğrafyanın orasını burasını her kurcalayışımda görüyorum ki, İstanbul hakkında öğreneceklerimiz bitmemiş ve bitecek gibi değil.

İşte Sarıkavak Kalesi kesinlikle bugüne kadar bu anlamda atlanmış ve tarihsel önemi bakımından değerlendirilmesi gereken böyle bir yerdir. Kale, İstanbul’un Şile ilçesi sınırları içindeki Sarıkavak Köyü’nün yakınında bulunduğu için bölge insanları tarafından bu isimle anılıyor. Varlığına, hakkında hiçbir detaylı bilginin verilmediği sadece birkaç yerel internet sitesinde ve yayında rastlıyoruz. Şile merkezinden, yani kıyıdan, tam güney yönünde kuş uçumu 19 km içeride, Kocaeli’nin Gebze ilçe sınırına yakın bir konumda.Herkesin çok iyi bildiği gibi İstanbul, dünya tarihinde özel öneme sahip yerlerden biridir. Tarihi ve arkeolojisi üstüne sayısız araştırma var. Buna rağmen çeşitli çalışmalar, bu şehir hakkında hala bilmediklerimiz olduğunu ortaya koyuyor. Hele son yıllardaki arkeolojik keşifler sayesinde kentimizin binlerce yıllık tarihine yeni kapılar açıldı; daha da açılacak. Fakat bütün bu çalışmaların çoğu ağırlıklı olarak İstanbul’un merkeziyle sınırlı kalmış durumda. Bu önemli şehrin çevre coğrafyasının araştırılması konusunda bazı kıpırdanmalar söz konusu olsa da bilgi dağarcığımız çok dar. Çevre coğrafya derken en basit tanımlamayla İstanbul il sınırları diyebilirim. Saptanmış Prehistorik yaşam alanları, kıyı kaleleri, kentin eski su sisteminin parçaları olan yapılar ve antik isimlerinin saptanmasından öteye gidilmemiş günümüzün bazı yerleşmeleri. Bunların önemsiz olmadığı söylenemez, ama yeterli olup olmadığını sorgulamalıyız. Bilmediğimiz hala çok şey olduğunu ve her buluntunun kentin tarihiyle ilgili yeni bakış açıları getireceğini İstanbul’un civarını gezerek görmek mümkün, benim yaptığım gibi. Ve her gezişimde, her okuduğumda, bu coğrafyanın orasını burasını her kurcalayışımda görüyorum ki, İstanbul hakkında öğreneceklerimiz bitmemiş ve bitecek gibi değil.

İşte Sarıkavak Kalesi kesinlikle bugüne kadar bu anlamda atlanmış ve tarihsel önemi bakımından değerlendirilmesi gereken böyle bir yerdir. Kale, İstanbul’un Şile ilçesi sınırları içindeki Sarıkavak Köyü’nün yakınında bulunduğu için bölge insanları tarafından bu isimle anılıyor. Varlığına, hakkında hiçbir detaylı bilginin verilmediği sadece birkaç yerel internet sitesinde ve yayında rastlıyoruz. Şile merkezinden, yani kıyıdan, tam güney yönünde kuş uçumu 19 km içeride, Kocaeli’nin Gebze ilçe sınırına yakın bir konumda.

Yazının devamı : Aktüel Arkeoloji 32. sayısında

Yazı ve Foroğraflar:  Bünyad DİNÇ